Zemanův soud s radním, kterého nazval „sviní“, byl na jeho popud přerušen

„Kdybych použil svého oblíbeného výrazu, že ten člověk je svině, tak mě někdo obviní z vulgarismu. Ale on je svině, tohle se prostě nedělá,“ řekl Zeman před prezidentskými volbami o radním Radku Bartíkovi kvůli jeho vyjádření o tom, že současná hlava státu trpí rakovinou. Následně jej Miloš Zeman jako fyzická osoba zažaloval a požadoval 5 milionů korun. Brněnský radní pak podal reciproční žalobu právě za prezidentův výrok. Celý spor je nyní podle serveru Aktuálně.cz pozastaven na žádost Hradu.

„Za chvíli skončí uzávěrka nominací na Hrad, takže je možno jít ven s pravdou o zdraví Miloše Zemana. Má rakovinu, metastáze na více místech, svoji diagnozu zná už cca 3 týdny, léčbu odmítl, prognóza 3-7 měsíců. Zdroj z pochopitelných důvodů nezveřejňuji. Konec hlášení,“ zveřejnil dříve na svém facebookovém profilu Bartík.

Hrad na svou žádost spor pozastavil se slovy, že vyjádření, které učinil, bylo v rámci výkonu funkce prezidenta republiky, a že by proto neměl být žalován on jako osoba, ale český stát. Sám Zeman přitom Bartíka žaloval jako fyzická osoba, nikoliv jako prezident.

„Označovat občany tak expresivními výrazy není výkonem funkce ústavního činitele. Takto široce to z ústavy neplyne,“ nesouhlasí Bartíkův právník.

Nyní se čeká zda policie případ odloží, nebo naopak jestli soud vynese pravomocný verdikt.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner