Ženě šířící po webu zprávu o absolutní karanténě hrozí osm let

archiv

Předseda vlády nemá sebemenší právo odsuzovat někoho za zmatenost a za strach, jestliže sám udělal všechno pro to, aby mu lidé nemohli věřit ani respirátor mezi očima. | FOTO: archiv

Ženě, která šířila na internetu informaci o plošném zákazu pohybu, hrozí podle premiéra Andreje Babiše až osm let vězení. „Dopustila se trestného činu šíření poplašné zprávy, policie je na dobré cestě ji vypátrat,“ řekl premiér v rozhovoru s Českou televizí. Advokátka ženy Eliška Vraná ČTK sdělila, že její klientka se v sobotu po poledni sama přihlásila na policii na služebně v pražské Bartolomějské ulici, a policisté ji tedy nemusí hledat. Žena podle ní jednala v dobré vůli, její nahrávka byla soukromá a rozhodně neměla vyděsit veřejnost.

Kvůli nouzovému stavu policie ženu odkázala na elektronickou komunikaci. Advokátka proto zaslala řediteli Obvodního ředitelství Policie pro Prahu 1 prohlášení, které poskytla i médiím. Zdůrazňuje v něm, že zpráva byla určena pro úzký okruh spolupracovníků, nikoliv pro další šíření ve společnosti. Byla navíc vytržena z kontextu a označena za poplašnou zprávu, což není, tvrdí Vraná. „V České republice zatím funguje demokracie a svoboda slova, takže ji v žádném případě nenapadlo, že by si na nějaké informace sdílené do soukromé skupiny měla takto dávat pozor,“ zdůraznila advokátka.

Babiš na Facebooku v noci napsal, že na internetu se šíří audiozpráva, v níž mladá žena říká, že má informace „od holčiny, která má mamku na ministerstvu“, že se chystá celková karanténa, pokud počet nakažených překročí tisícovku. Uváděla podle něj též, že vyhlašovat se bude z neděle na pondělí a v ulicích bude armáda. „Je to nesmysl. Nic takového nikdy nebylo na stole. Dneska jsme už popřeli karanténu Prahy a teď popíráme i tuto šílenou fake news,“ uvedl ministerský předseda.

Policie už v pátek uvedla na Twitteru, že obsah nahrávky nese známky šíření poplašné zprávy. Upozornila také, že tento trestný čin je v době nouzového stavu země postižitelný vyšší trestní sazbou až osm let vězení. Policie uvedla, že se případem zabývá a vyšetřování je na začátku. V sobotu večer policie na Twitteru potvrdila, že se autorka nahrávky policistům přihlásila. „Nyní budeme zjišťovat bližší okolnosti případu. V průběhu vyšetřování události nebudeme sdělovat žádné další informace,“ uvádí zpráva.

V zemi je zatím 995 potvrzených případů nákazy koronavirem. V Česku dosud nikdo onemocnění COVID-19 nepodlehl, několik pacientů je ve vážném stavu. Testů bylo od propuknutí epidemie provedeno přes 13.700. První tři případy nákazy oznámilo Česko 1. března, od té doby stát postupně zavedl mimořádná opatření proti šíření epidemie. V zemi platí nouzový stav, výrazné omezení pohybu, jsou zavřené školy, restaurace a většina obchodů, až na výjimky nikdo nesmí za hranice ani cizinci do Česka. Zastavil se kulturní i sportovní život. Lidé mohou vycházet jen se zahalenými ústy a nosem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner