Zlínskému kraji bude vládnout koalice ANO, Piráti, ODS a ČSSD

Facebook Hana Ančincová

První náměstkyní hejtmana zodpovědnou za sociální a neziskový sektor, životní prostředí, zemědělství a venkov bude krajská volební jednička Pirátů Hana Ančincová. | FOTO: Facebook Hana Ančincová

Zástupci ANO, Pirátů, ODS a ČSSD ve Zlínském kraji dnes podepsali koaliční smlouvu. Hejtmanem by měl být Radim Holiš, krajský volební lídr ANO a starosta Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Koalice bude mít v krajském zastupitelstvu 24 z celkových 45 mandátů. V radě ANO obsadí tři křesla, další tři budou mít Piráti, dvě ODS a jedno ČSSD. Počet náměstků hejtmana vzroste z dosavadních tří na pět, řekl dnes novinářům Holiš.

Příprava programového prohlášení zabere několik měsíců. Na hlavních prioritách jsou však podle Holiše subjekty ve vznikající koalici domluveny, vycházejí ze svých volebních programů. „Předpoklad je, že bychom nejpozději do prvního čtvrtletí příštího roku programové prohlášení avizovali s tím, že budeme chtít, aby ho podepisovali všichni zastupitelé, kteří jsou v koalici,“ uvedl Holiš.

První náměstkyní hejtmana zodpovědnou za sociální a neziskový sektor, životní prostředí, zemědělství a venkov bude krajská volební jednička Pirátů Hana Ančincová. Druhým náměstkem starajícím se o dopravu bude Radek Doležel (ANO), třetím náměstkem zodpovídajícím za strategický rozvoj, územní plánování a cestovní ruch krajský volební lídr občanských demokratů Lubomír Traub. Křeslo čtvrté náměstkyně odpovědné za zdravotnictví obsadí krajská volební jednička ČSSD Olga Sehnalová. Pátým náměstkem bude David Vychytil (ANO), na starosti má mít finance, majetek a rozvoj podnikání.

„Dohodli jsme se, že každá strana bude mít minimálně po jednom náměstku. Hlavně z toho důvodu, aby v této době, kdy může přijít jakákoli karanténní chvilka nebo jiný výpadek, bylo náměstků na kraji dost a mohli jsme tak chod kraje udržet v plné výši,“ uvedl Holiš. Spolu se Sehnalovou se ve čtvrtek účastnil setkání s vedením krajských nemocnic, dosavadním hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL) a hygieniky, které se zabývalo epidemií covidu-19. „Příprava je pečlivá. Nepřijdou tam (na krajský úřad) nováčci, kteří nebudou vědět, co mají dělat,“ řekl Holiš. Termín ustavujícího zastupitelstva ještě není znám.

Radním pro digitalizaci, sport a mládež bude Jiří Jaroš (Piráti), radní pro školství a kulturu Zuzana Fišerová (Piráti) a radním pro investice a dotace Zbyněk Fojtíček (ODS). Podle koaliční smlouvy bude mít krajské zastupitelstvo 11 výborů, dosud jich bylo 13. Třem by měli předsedat zástupci Pirátů, třem ODS, dvěma ANO a dalším dvěma ČSSD. Vznikající koalice zrušila výbor výstavby nové Baťovy nemocnice a výbor vnějších vztahů. Kontrolní výbor nabídne opozici. „Počet členů jednotlivých výborů klesne z 11 lidí na devět,“ řekl Holiš.

Do opozice míří KDU-ČSL, STAN, SPD a koalice Trikolóry, Soukromníků a Nezávislých. V minulých čtyřech letech tvořili koalici ve Zlínském kraji lidovci, ANO, STAN a ODS. Kvůli chystané výstavbě krajské nemocnice ve Zlíně však byla ke konci volebního období koalice rozštěpená. Právě názor na nemocnici, jejíž vznik v květnu schválilo krajské zastupitelstvo, je stěžejním tématem, které ANO, Piráty, ODS a ČSSD ve Zlínském kraji spojuje. Za současných podmínek ji odmítají.

Krajští radní v srpnu schválili dodavatele projektové dokumentace na nemocnici. Vítězem zakázky je sdružení „Nová nemocnice – Zlín“ za nabídkovou cenu 351 milionů korun bez DPH. Zakázkou na projekt nové nemocnice se však stále zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a dokud úřad nerozhodne, není možné smlouvu s dodavatelem podepsat.“Apelovali jsme na současného hejtmana, aby smlouvu nepodepisoval,“ řekla Ančincová.

Hnutí ANO volby v kraji vyhrálo se ziskem 19,08 procenta hlasů, druzí lidovci měli 18,62 procenta. Oba subjekty mají v zastupitelstvu po devíti mandátech. Třetí Piráti budou mít šest zastupitelů, stejně jako STAN. Na pátém místě skončila ODS s pěti zastupiteli, šestá ČSSD se čtyřmi mandáty. Sedmou příčku obsadila SPD se třemi zastupiteli, stejně jich má koalice Trikolóry, Soukromníků a Nezávislých, která byla osmá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner