Zvyšuje se rodičovská, nedosáhnou na ni všichni

archiv

Těhotná žena | FOTO: archiv

Rodičovská se ode dneška zvyšuje z 220 tisíc na 300 tisíc korun. U vícerčat se celková částka zvedá z 330 tisíc na 450 tisíc korun. Více peněz dostanou nejen noví příjemci a příjemkyně, ale i matky a otcové dětí do čtyř let, kteří příspěvek právě pobírají. Z nich všichni ale celou přidanou sumu vyčerpat nestihnou. Zdvojnásobuje se také doba, na kterou mohou rodiče dávat dítě do dvou let do jeslí či školky, aniž by přišli o rodičovskou. Místo 46 hodin měsíčně to může být až 92 hodin.

O zvýšení rodičovské nemusí lidé žádat, zvedá se jim automaticky. Víc peněz by vedle nových žadatelů mohlo dostat i kolem 280 tisíc rodičů, kteří zrovna dávku pobírají. Nejvýš je možné měsíčně čerpat částku ve výši mateřské, tedy 70 procent základu příjmu. Nejméně se dá pobírat 50 korun. Výši je možné měnit jednou za tři měsíce.

Na webech se loni objevily rady, jak by měli rodiče na rodičovské postupovat, aby z přidávaných 80 tisíc korun získali co nejvíc. Díky snížení dávky se dalo čerpání prodloužit. Na navýšení tak mohli dosáhnout i ti, kteří by si peníze od státu jinak už vybrali a přidání se jich netýkalo. Mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková ČTK už dřív řekla, že úředníci v posledních týdnech zaznamenali zvýšený zájem o změnu měsíční dávky a prodloužení čerpání.

Rodiče mohou od nynějška dávat dítě do dvou let do školky či jeslí na dvojnásobnou dobu než dosud a o příspěvek nepřijdou. Místo 46 hodin měsíčně může potomek v zařízení strávit 92 hodin. Matky či otcové na rodičovské tak mohou třeba chodit denně do práce na poloviční úvazek.

Zvýšení rodičovské vláda slíbila ve svém programu. Projednávání provázely spory v koalici i s opozicí. Vládní strany návrh několikrát měnily. Nejdřív chtěly přidání rozdělit nadvakrát, pak přidat 80 tisíc korun všem rodičům dětí do čtyř let, pak jen rodičům novorozenců. Po vlně kritiky nakonec zvolily verzi se zvednutím částky rodičům nově narozených i rodičům dětí do čtyř let, kteří zrovna příspěvek pobírají. Schválila to Sněmovna, Senát jí novelu ale vrátil a navrhoval přidat všem rodičům dětí do čtyř let. Dolní komora ho krátce před vánočními prázdninami přehlasovala. Lidovci plánují ale zákon napadnout u Ústavního soudu. Podle nich je diskriminační, když se přidání netýká všech rodin s dětmi do čtyř let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner