Udání na maršála Žukova: údajný spiklenec, avantýry v Drážďanech…

repro: http://www.vicsocotra.com/ |

Když máme za sebou slavné májové dny, můžeme si připomenout jednu málo známou kapitolku ze života maršála Žukova, který spolu s maršálem Koněvem dobyl Berlín.

Když zemřel Stalin a moc převzal Nikita Chruščov, obvinil Žukova z „bonapartismu“ a musel pobývat v domácím vězení. Až když Chruščov musel v roce 1964 odejít z funkce, mohl zase třeba psát články do časopisů a novin.

K zázraku přirovnali před dvěma lety ruští historici odtajnění osobního spisu strůjce mnoha sovětských vítězství nad německými vojsky Georgije Žukova. Ze spisu se vědci mimo jiné dozvěděli o udáních, které měly uznávaného maršála zkompromitovat.

Žukovův osobní spis podle historika Leonida Maximenkova obsahuje například pozoruhodné udání z Paříže z roku 1954. Podle něj Žukov, tehdy náměstek neschopného ministra obrany Nikolaje Bulganina, jedná prostřednictvím francouzského tajného agenta se západními velmocemi o přípravách povstání v Rusku a o uchopení moci. Autorem udání byl šéf sovětské vojenské rozvědky. V Žukovově spisu se nalézá i další „klasický“ kompromitující materiál: dopis od jisté Němky z Drážďan, dožadující se alimentů na údajného maršálova potomka.

Podle historika se nelze zbavit dojmu, že se tehdejší sovětský vůdce Nikita Chruščov (v čele státu v letech 1953-64) pokoušel zbavit populárního maršála Žukova podobně, jako se Chruščovův předchůdce Josif Stalin ještě před druhou světovou válkou zbavil maršála Michaila Tuchačevského.

Stalin k likvidaci potenciálního soka v Rudé armádě využil – jak v roce 1961 vyprávěl na sjezdu komunistů sám Chruščov – kompromitujících materiálů podsunutých německou rozvědkou československému prezidentovi Eduardu Benešovi, který udání předal do Moskvy, kde v létě 1937 odhalili „spiknutí“, stojící Tuchačevského život. Dokumenty, které by tuto rozšířenou verzi potvrzovaly, ale nejsou známy, navíc Stalinova čistka v Rudé armádě se neomezila jen na Tuchačevského, ale stála životy tisíce velitelů.

Oproti tomu se Žukov po vypuzení z ústředního výboru komunistů v roce 1957 stal jen politickou mrtvolou.

Maršál zemřel v moskevské nemocnici v roce 1974 následkem infarktů a mozkových mrtvic. Avšak i lékařská zpráva o příčinách skonu čtyřnásobného hrdiny Sovětského svazu byla po dalších 42 let tajná, podobně jako informace o privilegiích, kterým se těšil maršál a jeho potomci, a vůbec celý spis. Maršál si přál pravoslavný pohřeb do země, ale vláda tomu zabránila. Významný maršál už po své smrti nikomu nevelel.

(Za použití informace ČTK.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner