Udavači se mohou těšit. Zákazem kouření jim začínají žně

Ilustrační foto - zákaz kouření (flickr.com)

Ilustrační foto - zákaz kouření | FOTO: flickr.com

První červnový den se může stát svátkem udavačů a práskačů. Protikuřácký zákon, který začne již brzy platit, totiž stíží nejen podmínky všem provozovatelům restauračních zařízení, barů nebo výčepů, ale rovněž umožní nahlašovat provozovny, ve kterých si někdo zapálil. Policie pak bude muset každý takový případ prošetřit. Už zbývá jen vytvořit udavačský web podobný tomu, který fungoval při startu EET.

Současná vláda se zřejmě rozhodla, že místo toho, aby vymyslela rozumný zákon, který by omezil kouření a cigaretový dým vyhnal třeba pouze z prostor, kde se podává jídlo, raději nakáže rezolutní zákaz. K jeho dodržování pak použije také nízkých lidských vlastností, jako jsou závist a zloba.

Stejně jako u elektronické evidence tržeb se tak každý zakomplexovaný občan bude moci „vyřádit“ na kterémkoliv majiteli nebo provozovateli „občerstvovny“. Stačit by měl pouhý jeden telefonát na policii a problém bude na světě. Hlídka totiž povinně bude muset každé takové udání prověřit a případně zasáhnout.

Pokuta od pěti do sto padesáti tisíc je velkým lákadlem pro každého, kdo chce pořádně škodit. Takovou částku si za cigaretový prohřešek může dovolit zaplatit jen málokdo, pro mnohé by se jednalo spíš o likvidační zásah. To si zjevně uvědomí každý amorální člověk, který hospodskému závidí například nové auto nebo třeba jen květiny v oknech.

Svůj díl viny na vzestupu takových existencí bezesporu nese i Andrej Babiš. Právě on totiž udavačským webem EET, účtenkovou loterií nebo prohlášeními o podnikatelích-zlodějích vzbudil v některých lidech touhu po „práskání“. Když si totiž člověk připustí okřídlené „u souseda je tráva zelenější“ a přidá se k tomu fakt, že jedním telefonátem se to dá změnit, začne mezi lidmi bujet nevraživost, nedůvěra a zloba. Protikuřácký zákon je dalším nástrojem, který to podpoří.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]