Udávání se vrací? Lidi, neblázněte, vyzývá restaurace. Policie přijela kvůli úklidu

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Zaměstnanci známé restaurace z Frýdku-Místku Veranda Řízkárna se podle facebookového profilu setkali s tím, k čemu současná situace kolem koronavirové krize bohužel také vede – s udáváním. Velký zájem si získala jejich výzva lidem, aby na ně nevolali policii proto, že se v restauraci svítí a něco se děje i po osmé hodině, kdy musí být zavřeno. Neznamená to totiž nutně porušování pravidel.

„Lidi, neblázněte s tím udavačstvím. Sice máme otevřeno do 20 hodin, ale potom musí obsluha uklidit, aby předala svoje pracoviště v čistotě druhé směně, a nepotřebujeme tady mít ve 20:45 dvě policejní auta, aby nám sdělili, že museli přijet na udání, že se zde ještě nalévá. Přitom viděli jen dva číšníky, co uklízejí restauraci. To se nedělá. Kolegové hospodští, dávejte si na to pozor,“ píší správci facebookového profilu. Na sociálních sítích se objevují i další podobné příklady.

Fotografie porušování pravidel ukazoval ve svém víkendovém mimořádném prohlášení i premiér Andrej Babiš, který zveřejnil fotografii mladých lidí na ulici. Ti se zde pohybovali po zavírací době restaurací a shlukovali se. Takovéto snímky jsou hojně sdíleny z mnoha míst po celé České republice.

Udávání kvůli nedodržování pravidel se objevovalo i na jaře, část případů se ovšem týkala situací, kdy o žádné porušení nešlo. Někteří občané volali policii na své sousedy, kteří neměli roušku například na vlastním balkoně či na zahradě. Nic takového ale v nařízeních nebylo.

Asi nejbizarnějším příkladem byli nudisté, kteří se na konci března opalovali u vody na Pardubicku. V době platných restrikcí byli v přírodě ve skupince, nevadilo ovšem, že jsou nazí, nýbrž to, že neměli roušky. Na místě jim domluvili policisté.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com