Udělají vám účet na internetu a pak vás obviní z toho, co tam sami napíší. Dnešní Rusko

Rudé náměstí v Moskvě (Pixabay/CardFe)

Rudé náměstí v Moskvě | FOTO: Pixabay/CardFe

Opoziční politik a kritik Putinova režimu Ilja Jašin je jednou z nesčetných obětí nového zákona, který zakazuje kandidovat lidem údajně spojeným s extremismem. Zákon se zpětnou platností brání kandidovat každému, kdo třeba jen na internetu v minulých letech vyslovil podporu Alexeji Navalnému. Takové obvinění se dá i uměle vyrobit.

Ilja Jašin na svém facebooku píše, v jakých troskách se v Rusku nacházejí i ty nepatrné zbytky Potěmkinovy vesnice právního státu.

Citujeme:

To je fantastické. Moskevský městský soud dnes označil mé odvolání z voleb za legální. Byl jsem prohlášen za osobu zapojenou do extremistických aktivit a na tři roky zbaven práva být kdekoli volen. Jako důkaz poskytla prokuratura screenshoty mého kanálu z Telegramu, na kterém jsou výzvy na podporu FBK a Navalného štábu.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

A víte, co je na tom nejzábavnější? Nikdy v životě jsem neměl kanál na Telegramu.

To znamená, že si nějaký člověk jednoduše zaregistroval profil, dal tam můj obrázek a nazval ho „Ilja Jašin“. To jsem vysvětlil soudkyni Michalevové. Poslouchala mou rozhořčenou tirádu a prohlížela si hromadu snímků obrazovky.

„Chápu,“ řekla, „ale můžete dokázat, že to nebyl váš kanál?“

„To je jasné,“ odpovím. A vysvětluji: kanál není ověřený, moje ostatní sociální sítě mají 200 až 400 tisíc odběratelů a tady mám jen několik stovek, a kdokoli si může takový kanál zaregistrovat mým jménem, jménem samotné soudkyně Michalevy.

„No, ta fotka je vaše, ne?“ Soudkyně se zasmála. „Chápu váš postoj, ale soud považuje důkazy za přípustné.“

Z takové drzosti jsem opravdu ve varu.

„Co když zítra začnou na tomto kanále zveřejňovat nějakou pedofilii na mé jméno? Nebo recepty na Molotovovy koktejly?“ ptám se. „Byl by to pro vás také přípustný důkaz?“

Soudkyně předstírá, že neslyší, a jednání ukončí. Prokurátorka se chichotá do pěsti.

Lidi, celá tahle věc je prostě nesnesitelná.

Jen znásilňují ústavu, zdravý rozum a naše práva. A znásilňují zvráceným a cynickým způsobem – jsou si naprosto jisti svou beztrestností. Jak jsme vůbec k takové ostudě přišli?

(Konec citace.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]