Protivládní aktivista Ondřej Thor táboří už od loňského jara před Úřadem vlády. Hodlá tam zůstat tak dlouho, dokud vláda neodstoupí. Úřady soudí, že s jeho příbytkem nemohou nic dělat, protože je označeno jako petiční stánek. Nad tím vyjádřil nespokojenost bývalý politik TOP 09 Miroslav Kalousek.
„Volíme si a platíme orgány veřejné moci. Těžko bychom však hledali křiklavější příklad veřejné bezmoci a alibismu, než je existence tohoto smrdutého obydlí v centru Prahy. Praha 1, hl. město Praha i vláda jsou v rukou vládních stran. Chcete mít nějakou autoritu? Tak s tím něco udělejte, proboha! To není tak těžké,“ napsal Kalousek na síti X.
Komentoval tak video, které na X umístil účet Illumicati s komentářem: „Takhle vypadá petiční stánek před @strakovka v akci. Neříká si to o návštěvu @PolicieCZ nebo @PrahaEU ? Zábor veřejného prostranství a nedovolování vstupu, zneužívání petičního místa s nemožností náhledu nebo podpisu petice… Ne? Pořád nestačí?“
„Náš postup v této věci musí být v rámci platných předpisů, které existenci ,petičních stánků‘ umožňují. Chování a projevy jejich provozovatelů nebudeme nijak posuzovat, věřím, že obzvlášť v tomto případě si občané udělají názor sami,“ řekl mluvčí vlády Václav Smolka k incidentu, kdy v srpnu skupinka lidí polila Thorův stánek hnojem.
„Petiční právo je u nás pojaté dost široce a podle zjištění, s kterými policie pracuje, tenhle stánek podmínky splňuje,“ sdělil začátkem srpna na sociálních sítích ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
O Thorovi a jeho táboření se znova mluvilo kvůli tomu, že Dopravní odbor městské části Praha 1 obvinil někdejší disidenty a občanské aktivisty Jiřího Gruntoráda a Johna Boka, že se dopustili „neoprávněného záboru“ a nezákonně postavili stanový přístřešek před Strakovou akademií. Bylo to v době jejich protestu kvůli nízkým důchodům pro účastníky protikomunistického odboje. Gruntorád a Bok se bránili, že sami nic nepostavili a městská část je viní z něčeho, co jim ani neprokázala.