Útoky ukrajinských dronů částečně nebo zcela narušily činnost deseti z celkem 32 velkých ropných rafinerií v Rusku. To by mohlo výrazně snížit klíčové příjmy Ruska z vývozu pohonných hmot. Odborníci naznačují, že zintenzivnění těchto útoků by mohlo způsobit vážný nedostatek pohonných hmot, což by ztížilo schopnost Ruska udržet vojenské operace.
Některé rafinerie zažily údery několikrát a Rusko již letos 1. března na půl roku zakázalo vývoz ropy, aby pokrylo své vnitřní potřeby.
„Načasování útoků je také správně zvoleno na začátek jarní osevní kampaně. V současné době poptávka po pohonných hmotách v ruském zemědělském sektoru rychle roste. V loňském roce se Rusko během srpnové sklizně potýkalo s nedostatkem pohonných hmot, což donutilo vládu omezit jejich vývoz,“ píše web Euromaidanpress.
Velkým spotřebitelem pohonných hmot je také ruská armáda na ukrajinské frontě. Ukrajina doufá, že když se zaměří na centrální sklady pohonných hmot podél fronty a v sousedních regionech, omezí tím ruské vojenské operace. Údery zároveň trpí ruská ekonomika, což snižuje schopnost Moskvy financovat armádu.
„Rusko ročně vytěží více než 530 milionů tun ropy, z čehož asi 280 milionů tun zpracují Rusové ve vlastních zařízeních uvnitř země. Zničení těchto rafinérských kapacit by bylo pro Rusko velmi bolestivé, což by vyvolalo potřebu dovážet dražší palivo a vyvážet ještě více ropy za nižší ceny. Ukrajinské útoky již v prvním čtvrtletí roku 2024 odstavily více než sedm procent ruských rafinérských kapacit. V reakci na výpadky rafinerií se Rusko chystá zvýšit vývoz ropy přes západní přístavy o téměř 200 tisíc barelů denně,“ píše se v článku.
Dne 22. března 2024 deník Financial Times tvrdil, že USA varovaly Ukrajinu před pokračováním úderů na ruské rafinerie s odkazem na obavy z růstu cen ropy a možné odvety. Není úplně jasné, zda k takovému varování skutečně došlo. Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak zprávu FT odmítl jako „falešnou informaci“, nicméně dodal, že Ukrajina má podle mezinárodního práva nárok zaměřit se na válečné kapacity agresorů. Podle něj Ukrajina nepřijme žádný diktát, jak má po dvou letech od invaze vést válku.
Ukrajina se zaměřuje především na ropné rafinerie, nikoliv na zařízení na těžbu ropy nebo ropovody, což znamená, že útoky nemají vliv na vývoz ruské ropy. Vzhledem ke snižující se schopnosti Ruska ropu rafinovat bude nuceno vyvážet ještě více ropy, což podle expertů povede ke snížení cen. Podle Mychajla Gončara, ukrajinského energetického experta a prezidenta Centra globálních studií „Strategie XXI“, jsou argumenty ve Financial Times absurdní, protože ukrajinské drony nezasáhly místa těžby ropy na Sibiři. „Těžba v Rusku neklesla, a vývoz ropy se dokonce zvýšil, a to navzdory takzvaným sankcím,“ řekl Gončar.
Ukrajinský plukovník ve výslužbě Petro Černyk hodnotí údery proti ropným rafineriím a soudí, že je Ukrajina musí ještě rozšířit, aby zcela vyřadila ruskou infrastrukturu, která poskytuje palivo pro armádu a její financování.