„Ukázalo se, že nejsme připraveni na to, že premiér ovládá 300 podniků,“ přiznal Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD)  (repro ČT)

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) | FOTO: repro ČT

Představitelé ČSSD a KSČM sice četli rezoluci o Andreji Babišovi, kterou schválili v pátek masivní většinou europoslanci, Babiše ale k rezignaci nevyzvou. KSČM chce, aby o rezoluci jednala vláda, řekl v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce komunista Zdeněk Štefek. S překvapivým sdělením přišel ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který konstatoval, že premiér ovládá 300 firem, což se Babiš snaží vytrvale vyvracet.

„Nejsme připraveni na situaci, kdy premiér ovládá 300 podniků,“ přiznal Zaorálek, když mluvil o pravidlech rozdělování a kontroly dotací. Ministr Babišovy vlády také řekl, že dosavadní pravidla nejsou nastavena na to, co se děje v ČR.

Podle Zaorálka neměl Babiš europoslance napadat. K rezignaci ho nicméně nevyzve. Zaorálek také prohlásil, že Evropská komise neumí kontrolovat rozdělování dotací. Poněkud zapomněl, že EU spoléhá na členské státy, že budou transparentně rozdělovat svěřené peníze a pak budou kontrolovat jejich využití. V České republice se ale děje to, že ten, kdo má evropské peníze rozdělovat a kontrolovat, je zároveň sám ve velkém pobírá.

Babiše v pořadu ostře kritizovala poslankyně ODS Miroslava Němcová. Mluvila mimo jiné o tom, že Česká republika utrpěla ohromnou ostudu. „Evropský parlament je konsternován z toho, co se u nás děje,“ konstatovala. „Celý státní aparát je nasazen k tomu, aby bránil Agrofert. To je další ohromný střet zájmů,“ upozornila Němcová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]