Už jste slyšeli nové bludy a lži, které šíří Babišova mediální úderka? Tak třeba si můžeme cekem často přečíst, že za nárůst volebních preferencí hnutí ANO může Sabina Slonková, Jiří Kubík a redakce média Seznam Zprávy, protože publikovali rozhovor s Babišovým synem a veřejnost se tak dozvěděla o českém premiérovi šokující informace.

Kdyby se prý veřejnost nedozvěděla, že Babiš nechal odklidit svého syna z České republiky, tak by měl prý preference nižší. Babišův šéfredaktor Jaroslav Plesl tvrdí, že majitel Seznamu Ivo Lukačovič a režisér reportážních videí Vít Klusák zvedli Babišovi preference na 35,7 procent.

Když se nyní česká veřejnost dozvěděla, že Evropský parlament bude projednávat na plenárním zasedání jeho konflikt zájmů, tak se zase ihned ozvaly na sociálních sítích hlasy z falešných účtů, že Babiš díky tomu dosáhne 40 procent.

Jsou to naprosté nehoráznosti, jejichž cílem je co nejvíce potlačit kritiku Andreje Babiše.

Tak za prvé: Ta čísla nejsou vůbec jistá. Agentury pro průzkum veřejného mínění a vystupování jejich analytiků jsou stále podezřelejší.

Za druhé: Způsob, jakým Babišův tým uhrál děsivý skandál, byl postavený na dojemné telenovele, kterou lidem pustila nejsilnější televize. Je to TV NOVA, kdo poskytl Babišovi neuvěřitelný prostor k jeho emocionální obhajobě a k prohlášení jeho bývalé ženy, které bylo téměř geniálně nahrané. Kdyby tuhle přátelskou službu Babišovi jeho spřízněná a silná média neposkytovala, tak by už dávno skončil v propadlišti dějin. Tato mediální hradba je to, co ho drží u moci.

Za třetí: Babišovy poskoky vždy neomylně poznáte podle totálně účelového stylu myšlení. Roznáší, že Sabina Slonková vede proti Babišovi nějaký osobně motivovaný boj. (Stejně tak to bylo neustále roznášeno o novinářích deníku FORUM 24). A vysmívají se rozjetému procesu posuzování Babišova konfliktu zájmů orgány Evropské unie a tvrdí, že mu to zase jenom pomůže. Podle této logiky za špatný skutek nemůže jeho pachatel, ale ten, kdo o něm informuje veřejnost. Jako by za ostudu, kterou má Česká republika, nemohl náš předseda vlády, nýbrž ti, kdo o jeho konflitku zájmů veřejně hovoří.

Tato odporná převrácená logika zamořuje veřejné ovzduší. O Sabině Slonkové a dětinsky natočených scénkách v každém videu jejího „Zvláštního vyšetřování“ si můžeme myslet, co chceme, a kritický odstup je na místě. Metoda inscenované žurnalistiky, jakou se tato videa vyznačují, je krajně problematická. Ale obsah informace, kterou reportéři dopravili k veřejnosti, je naprosto zásadní. Tvrdit, že to udělali z nějaké zášti, může jenom ten, kdo má osobní zájem na obraně Babiše před nepříjemnými informacemi o jeho osobě.

Evropský parlament nebude projednávat Babišův konflikt zájmů proto, aby mu uškodil, nýbrž proto, že jde o zcela bezprecedentní chování vrcholného politika jedné z členských zemí, které zcela odporuje slušnosti i pravidlům.

Za Babiše nemůže ani Slonková, ani Lukačovič. A dokonce za něj nemůže ani Miroslav Kalousek. Za Babiše může Babiš. A o jeho preference v obskurních průzkumech tu teď vůbec nejde.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora