Finanční správa pod tlakem správních soudů mění přístup k zajišťovacím příkazům. Stále častěji vzdává soudní spory o jejich oprávněnost a poté je v desítkách případů ruší. Je to další důkaz jejich chybného nastavení v éře Martina Janečka, který by si dodnes nepočínal jinak.
[ctete postid=“248343″ title=“Babišův pomník: Po zavedení EET zavřelo 1595 venkovských prodejen“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Babiš-silné-Česko-385×230.jpeg“ excerpt=“Hnutí ANO propaguje slogan „Silné Česko“ a hovoří o smělých plánech do budoucna. “ permalink=“https://forum24.cz/babisuv-pomnik-po-zavedeni-eet-zavrelo-1595-venkovskych-prodejen/“]248343[/ctete]
Bývalý ředitel finanční správy Martin Janeček odešel koncem loňského roku po řadě skandálů a nezákonných postupů jeho podřízených. Na svědomí má desítky neprávem zlikvidovaných či těžce poškozených firem, šikanu novomanželů kvůli EET nebo třeba drakonické pokuty za drobné, i neúmyslné, daňové prohřešky.
Janeček veškerá pochybení odmítl a postavil se za něj i Andrej Babiš, který ho do funkce dosadil. „Pana Janečka si vážím, je to čestný člověk, stojí za ním obrovská práce. Pokud teď někteří do něj kopou, je to skutečně ubohé. Odchází s čistým stolem,“ bránil ho premiér ještě loni v listopadu.
Zásah správních soudů
Janečkova idealizace je v rozporu s realitou. Další důkaz poskytl server Podnikatel.cz (7. 5. 2019), který zjistil, že v posledních měsících dynamicky narůstá počet případů, kdy finanční správa sama vzdává soudní spory o zajišťovací příkazy, které postižené firmy napadly žalobou. Dané soudní řízení je tak zastaveno a finanční úřady ruší příkazy, znamenající okamžitou exekuci majetku firmy, která s ním nemůže jakkoli disponovat, a navíc je státem rozprodáván.
Vydávání obávaných zajišťovacích příkazů se zpřísnilo a dramaticky narostlo v době, kdy finanční správu vedl pověstný ředitel Martin Janeček. V desítkách případů však následné soudy rozhodly, že stát použil tento krajní a výjimečný instrument nezákonně, a firmy po něm mohou požadovat náhradu škody.
K zásadnějšímu obratu došlo loni, kdy Nejvyšší správní soud jakožto poslední instance několikaletých soudních sporů konstatoval, že daňové řízení zásadně neslouží k trestání daňových subjektů. Úřady mohly podle něj mnohdy postupovat mírněji a řadu zajišťovacích příkazů zrušil. Některé ve výši stovek milionů korun, jako v případě firmy FAU Přerov, jedné z těch, kterým ozbrojený zásah celníků a berních úředníků ukončil existenci.
76 zrušených zajišťováků u 26 firem
Finanční správa pod vedením nové ředitelky Tatjany Richterové musí na tento stav pod tlakem reagovat. Proto také stále častěji odstupuje ze soudních sporů o zajišťovací příkazy. Od loňského ledna do letošního března v takových případech zrušila celkem 76 příkazů u 26 firem.
Jak ukazují údaje Generálního finančního ředitelství, počet takto ukončených sporů v poslední době výrazně přibývá. Zatímco za prvních osm měsíců loňského roku bylo zrušeno celkem 21 zajišťováků u 6 firem, za následující sedmiměsíční období do konce letošního března jejich počet vzrostl na 55 a dotčených firem na 20. Mezi nimi například firmy Biocomp, Previx nebo Exposure Group, které se bránily žalobou.
Důvodem, proč finanční správa desítky soudních sporů vzdává, je judikatura správních soudů, která prošla v posledních letech značným vývojem. Stát je nucen měnit metodiku, jelikož tehdejší až příliš přísné postupy by dnes v mnoha případech neprošly, a znovu by mohly být úspěšně napadeny u soudu.
„Existují případy, kdy vydané zajišťovací příkazy byly v době jejich uplatnění shledány za vyhovující, avšak z důvodu vývoje rozhodovací činnosti správních soudů jsou některé z nich správními soudy zpětně hodnoceny jako nevyhovující,“ komentuje dnes tuto situaci Klára Křehlová z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.
Úřady nejdou do prohraných sporů
Za tímto krkolomným úředním jazykem se skrývá prostý fakt, že teprve Nejvyšší správní soud přibrzdil skandální praxi daňového jakobína Martina Janečka, který se snažil vydupat z daňových poplatníků co nejvíce peněz stylem „když se kácí les, létají třísky“. Takové pojetí výkonu úřední moci nemá s právním pořádkem demokratického státu nic společného.
Podle Křehlové je současný přístup finanční správy výsledkem „racionální úvahy v rámci probíhajícího soudního řízení“, což lze ovšem přeložit i tak, že se stát nežene do předem prohraných soudních sporů.
„Je to určitě dobrá zpráva, protože se šetří prostředky na všech třech stranách, jak daňových subjektů, tak finanční správy i samotných soudů,“ komentoval tento vývoj Tomáš Hajdušek, vedoucí sekce správy daní Komory daňových poradců.
Počet příkazů poklesl
Stejným způsobem zafungovala judikatura u počtu vydávaných zajišťovacích příkazů, který v prvním čtvrtletí meziročně poklesl o polovinu. I tady správní soudy vymezily finančním úřadům prostor, v němž se mohou pohybovat, a daly zřetelný signál, za jakých podmínek jsou zajišťováky v souladu se zákonem, a za jakých nikoli. Berňáky mají nyní v těchto případech využívat hlavně zástavní právo, ručení a bankovní záruky namísto likvidační exekuce.
Tyto vynucené kroky, jimiž se dnes řídí finanční správa pod novým vedením, signalizují, že naštěstí stále funguje nezávislá soudní moc, která dokáže korigovat státní zvůli. Nelze však pochybovat o tom, že pokud by soudy nezasáhly, pokračovalo by se v této praxi dál v zadání nejlépe symbolizovaném pojmenováním jednoho z Janečkových metodických pokynů „Kombajn“.
Něco zásadně dělat jinak? To ne
To ostatně přiznal samotný Janeček, když koncem loňského roku údajně dobrovolně z osobních důvodů odešel z čela finanční správy. „Určitě jsme nějaké chyby udělali. Ale že bych viděl nějaké zásadní věci, které bych chtěl dělat jinak? To úplně ne,“ svěřil se v prosinci portálu Seznam, přičemž chyby shledával hlavně v komunikaci.
[ctete postid=“248835″ title=“Chyba marketingu ANO? Většina lidí Babišovi nevěří, ani mnozí voliči koalice“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Babiš-ANO-5-385×230.jpeg“ excerpt=“Z posledního průzkumu agentury CVVM vyšel v popularitě politiků nejlépe šéf ANO “ permalink=“https://forum24.cz/chyba-marketingu-ano-vetsina-lidi-babisovi-neveri-ani-mnozi-volici-koalice/“]248835[/ctete]
„Prostě chcete vybírat daně a řešit ty problémy. A potom za to sklízíte i kritiku. Nebo takzvaně plujete v proudu a nikomu nevadíte, ale pak nemůžete mít ty výsledky,“ konstatoval Janeček, který neuznal pochybení ani v těch případech, kdy finanční správa prohrála soud. Nemohl prý postupovat jinak.
Nová ředitelka Richterová na rozdíl od něj přiznává, že v některých případech byla praxe zajišťovacích příkazů „až moc přísná, částečně to byla chyba“. Ale ani dnes nelze přes tyto částečné posuny hovořit o idylce a už vůbec ne o narovnání spravedlnosti.
Nulová odpovědnost
Desítky nezákonně zničených firem se musí domáhat odškodnění po státu v dalších soudech, což je běh na dlouhou trať a mezitím často nevratně přišly o majetek. Ministerstvo financí jako první instance přitom žádosti o náhradu škody plošně odmítá, ačkoli existují pravomocné rozsudky soudů.
Úředníci odpovědní za nezákonná rozhodnutí nebudou postiženi ani minimální finanční sankcí. Že by se odpovědní ministři financí Andrej Babiš a jeho nástupkyně Alena Schillerová aspoň lidsky poškozeným podnikatelům omluvili? Ani náhodou.
A Martin Janeček? Od letošního ledna nastoupil do lukrativní pozice ředitele Finančního úřadu pro Jihočeský kraj. A jistě je se svým výkonem v čele finanční správy spokojený dodnes.