Úkoly pro nového britského premiéra. Rishiho Sunaka čeká těžká práce

Rishi Sunak (Profimedia)

Rishi Sunak | FOTO: Profimedia

Velká Británie bude mít již pátého premiéra či premiérku za posledních šest let. Poprvé v dějinách se jím stane člověk indického původu, což i americký prezident komentoval jako přelomovou událost. Vyrovnávání se s koloniální minulostí země je jistě důležitý úkol a nástup Rishiho Sunaka samozřejmě přelom v jistém slova smyslu znamenat může. Pro samotného předsedu vlády bude ale daleko důležitější, jak se dokáže vyrovnat se současnými problémy. A to jak ve vlastní straně, tak s těmi, které trápí celou zemi. Už jeho předchůdkyně přebírala vládu v krajně nelehké situaci, ale svou nešikovností ji dokázala ještě zhoršit. Ve funkci vydržela nejkratší dobu ze všech premiérů, co kdy země měla.

Po odchodu Liz Trussové jsou toryové rozdělení nejvíc od rozkolu týkajícího se rozvodové smlouvy s Evropskou unií. Ten se tehdy podařilo zažehnat Borisi Johnsonovi, ale momentální nálada ve straně se zdá být o poznání vážnější. Vlastně jediné, co konzervativce ještě drží jakž takž pohromadě, je jistota, že by v předčasných volbách prohráli výrazným rozdílem. Už při nástupu Trussové si podle průzkumů labouristé udržovali slušný náskok. Ten ovšem nyní vyskočil do rekordních výšin a dle všech relevantních průzkumů by opoziční levice získala přes polovinu hlasů.

Průzkumy samozřejmě ukazují „jen“ momentální náladu, a navíc jejich výsledky nemají reálný dopad. U voleb by možná díky vidině naprosté dominance Labour Party mnozí voliči konzervativců byli ochotní zatnout zuby a přece jen pro torye hlasovat. Přesto je jasné, že konzervativci potřebují vydržet až do řádných voleb a každá další případná změna v jejich vedení pravděpodobnost, že se to podaří, sníží. Opakování více či méně otevřené revolty proti premiérovi by mohlo mít pro stranu kritické následky. Jestliže by bylo zřejmé, že jediným sjednocujícím principem toryů je snaha udržet se u moci, bylo by to z dlouhodobého hlediska pro stranu ještě horší.

Co čekat od Sunaka?

Rishi Sunak se o vedení strany a tím i o křeslo premiéra ucházel už v letních volbách, kde se dostal až do finálového souboje právě proti Trussové. V něm sice prohrál, ale podporu ve straně nemá malou. Teď navíc díky odstoupení všech protikandidátů…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články