
ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Zástupci ukrajinské a moldavské vlády podepsali memorandum o vzájemné spolupráci, jehož cílem je posílit společné úsilí o integraci a přistoupení do Evropské unie (EU). Dokument obsahuje klíčové oblasti spolupráce, která zahrnuje například jednání o rozšíření EU, právní harmonizaci či reformy soudnictví.
Ukrajinská vicepremiérka Olha Stefanišynová a moldavská vicepremiérka Christina Gherasimová podepsaly dohodu o vzájemné spolupráci obou zemí. Záměrem je zejména posílit společné úsilí v procesu připojení do EU.
K zásadním oblastem schváleného dokumentu patří právní harmonizace, reformy soudnictví a finanční podpora. Memorandum pak podporuje také vzájemnou výměnu znalostí a zkušeností v oblasti demokratického vládnutí, hospodářské politiky a boje proti korupci.
„Navzdory době globálních turbulencí zůstává evropská integrace pro naše země neměnným cílem a my jsme připraveni jít do toho ruku v ruce,“ sdělila pro The Kyiv Independent Stefanišynová. K realizaci těchto iniciativ má být vypracován akční plán prostřednictvím společných setkání, školení a pracovních skupin.
Ukrajina získala status kandidáta na členství v EU v červnu 2022. Evropská komise pak doporučila zahájit přístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskem v listopadu 2023. O měsíc později se na tom dohodla také Evropská rada.
Moldavsko usiluje jako kandidát o členství v EU do roku 2030. Do struktur NATO vstoupit nehodlá. Plánuje však posílit partnerství s různými zeměmi a mezinárodními organizacemi, aby posílilo své obranné schopnosti.
Ukrajina naopak o vstup do NATO žádá. Budoucí vstup do Aliance byl Kyjevu přislíben již na bukurešťském summitu v roce 2008. Ukrajina a Gruzie však tehdy nebyly zařazeny do takzvaného Akčního plánu členství (MAP). Formální žádost o vstup do NATO podala Ukrajina 30. září 2022, tedy několik měsíců po ruské invazi na její území.
Rusko považuje členství Ukrajiny v NATO za nepřijatelné. Kreml tvrdí, že by to znamenalo vážnou hrozbu pro jeho bezpečnost a vedlo by to ke katastrofálním důsledkům pro celou Evropu.