Ukrajina bude kandidátem na členství v EU, tvrdí diplomaté. Proti není žádný stát

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. (President of Ukraine - Official website / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. | FOTO: President of Ukraine - Official website / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ukrajina se má stát oficiálním kandidátem na členství v Evropské unii. Očekává se, že lídři Evropské unie ve čtvrtek v Bruselu podepíší doporučení Evropské komise, exekutivy EU, z minulého týdne. Jde o symbolické, ale morálku posilující rozhodnutí. O úterním prohlášení evropských ministrů a diplomatů informovala agentura Reuters.  

Mezi 27 členskými státy se za posledních několik dní interních diskuzí neobjevily žádné nesouhlasné názory, řekli agentuře Reuters tři diplomaté. „Pracujeme se záměrem, abychom Putinovi ukázali, že Ukrajina patří do Evropy a že také budeme bránit hodnoty, které hájí Ukrajina,“ řekl novinářům lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn před setkáním s ostatními ministry EU.

(Týdeník FORUM)

Dánský ministr zahraničí řekl, že udělení kandidátského statusu Ukrajině vítá. „Je to velmi dobré a je to něco, co Dánsko z celého srdce podporuje; chceme Ukrajině pomoci dosáhnout jejího evropského snu,“ vyjádřil se Jeppe Kofod novinářům v Lucembursku. Severní země Evropské unie vyjádřily v minulosti z přijetí Ukrajiny obavy. Členství země viděli z důvodu jejího vypořádávání se s endemickou korupcí jako nereálné.

Zatímco kandidatura bude znamenat strategický posun Evropské unie směrem na východ tváří v tvář ruské válce na Ukrajině, Kyjevu by pravděpodobně trvalo roky, než by se stal členem bloku, pokud vůbec. Ukrajina již má s Unií pakt o volném obchodu. O vstup do EU požádala několik dní po začátku ruské invaze. Moskva tvrdí, že její „zvláštní vojenská operace“ byla částečně vynucena západním zásahem do toho, co charakterizuje jako její oprávněnou geografickou sféru vlivu. Ruský prezident Putin otázku členství Ukrajiny v EU doposud bagatelizoval.

Moldavsko má svůj status kandidátské země také téměř jistý, uvedli diplomaté, u Gruzie je potřeba, aby splnila veškeré podmínky, totiž že musí překonat politickou patovou situaci v zemi.