Ukrajina čelí dalšímu ruskému leteckému útoku. V Kyjevě je jeden mrtvý, potvrdil starosta Kličko

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko
 (ČTK/ABACA)

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko | FOTO: ČTK/ABACA

Ve čtvrtek ráno byl vyhlášen letecký poplach na celém území Ukrajiny. Země čelí masivnímu útoku bezpilotních kamikaze dronů i vypáleným raketám. Ukrajinské zdroje hlásí, že se drony i rakety daří sestřelovat.

„Právě nyní lze použít nový masivní raketový úder. Nyní jsme svědky aktivity nepřátelského strategického letectví ze směru od Kaspického moře,“ prohlásil vedoucí prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

Tank Leopard 2A6 (Ministerie van Defensie / Wikimedia Commons / CC0 1.0)

Již k ránu útočily na Ukrajinu další íránské bezpilotní drony Shahed-136. Útoky byly zahájeny z východního pobřeží Azovského moře. Podle zatím nepotvrzených zpráv se ukrajinské protivzdušné obraně podařilo sestřelit všech 24 útočících dronů.

Natalia Gumenjuková, tisková tajemnice operačního velení Jih, ve vysílání uvedla, že v Černém moři jsou připraveny ke startu i rakety Kalibr, ale zatím nebyly odpáleny.

Energetici v důsledku ostřelování přerušili dodávky elektřiny v Kyjevě, Oděse a Dnipropetrovské oblasti.

Mluvčí letectva Jurij Ignat uvedl, že bylo odpáleno asi šest raket Tu-95 z Murmanské oblasti Ruské federace. „Očekáváme více než 30 raket, které se v zásadě již začaly objevovat v různých oblastech, protivzdušná obrana funguje. V několika oblastech došlo k výbuchům. Rakety mohou létat do různých oblastí. Zejména vidíme, že nepřítel věnuje větší pozornost středu Ukrajiny,“ prohlásil Ignat.

Na Kyjev bylo podle ukrajinských pozorovatelů vypáleno 15 raket. Po útoku byla zaznamenána silná exploze. Kyjevský starosta Vitalij Kličko výbuch potvrdil a vyzval obyvatele hlavního města, aby zůstali v krytech. Později uvedl , že v důsledku dopadu rakety na nebytové budovy v okrese Golosejevskij existují informace o jednom mrtvém a dvou zraněných. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články