Ukrajina do léta osvobodí Krym, prohlásil americký generál Ben Hodges

Generál Ben Hodges (U.S. Army Europe / Wikimedia commons / CC BY-SA 4.0)

Generál Ben Hodges | FOTO: U.S. Army Europe / Wikimedia commons / CC BY-SA 4.0

Americký generál ve výslužbě Ben Hodges, jenž byl velitelem amerických jednotek dislokovaných v Evropě, poznamenal, že v brzké době začne ukrajinská armáda osvobozovat Rusy okupovaný Krym.

„HIMARS budou brzy střílet z Chersonu. Přístupy ke Krymu jsou teď na dosah. Ruská obrana bude oslabena, zatímco „levé křídlo“ ukrajinské protiofenzívy do ledna obsadí Mariupol a Melitopol. A pak začne rozhodující fáze tažení, tedy osvobozování Krymu,“ napsal na svůj twitterový účet Ben Hodges a svá slova doprovodil mapami s vyznačeným dostřelem raketometů HIMARS.

Hodges, který sleduje situaci na Ukrajině dlouhodobě, na počátku listopadu odhadoval, že do tří, maximálně čtyř týdnů bude osvobozen Cherson, a v případě Krymu se domnívá, že tam ukrajinské jednotky vytlačí ruské okupanty do léta příštího roku.

Podle jeho odhadu má ruská armáda velké potíže nejen s logistikou zásobování svých jednotek, ale především s nízkou bojovou morálkou vojáků.

Pro případ, že by Putin splnil své výhrůžky o použití jaderných zbraní, Ben Hodges poznamenal: „USA by v odvetě provedla zničující úder proti ruské flotile v Černém moři nebo základnám na Krymu.“

Již v říjnu oznámily USA dodávku dalších systémů HIMARS, kterých se Rusové obávají. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v této souvislosti prohlásila, že „cílem USA je utopit Ukrajinu v krvi“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články