Ukrajina dobyla téměř celou Mykolajivskou oblast. Obnovujeme region, říká tamní gubernátor

Ozbrojené síly Ukrajiny  (ČTK / AP / Evgeniy Maloletka)

Ozbrojené síly Ukrajiny | FOTO: ČTK / AP / Evgeniy Maloletka

Gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim v úterý na Telegramu oznámil, že Ukrajině k osvobození celého regionu zbývají tří lokality na Kinburnské kose. Podle mluvčí jižního velitelství ukrajinské armády Natalije Humenjukové tam ukrajinské síly aktuálně provádějí vojenskou operaci k jejich znovuzískání, informoval web iRozhlas

Ke kompletnímu osvobození regionu zbývají podle Vitalije Kima tři oblasti, které jsou stále ještě okupovány ruskou armádou. Nacházejí se na jihozápadním výběžku Kinburnského poloostrova, který leží mezi ústím řeky Dněpr a Černým mořem. Poloostrov je rozdělen na dvě oblasti – západní Mykolajivskou a východní Chersonskou. Takže zisk celé Mikolajivské oblasti podle amerického Institutu pro studium války Ukrajině usnadní vojenské akce právě v Chersonské oblasti na východním břehu řeky Dněpr.

Mychajlo Podoljak (Profimedia)

Podle Institutu Rusko Kinburskou kosu využívalo k raketovým a dělostřeleckým útokům na ukrajinské síly na černomořském pobřeží. Její zisk by Ukrajině umožnil kontrolu vstupu do ústí řek Dněpr a Jižní Buh a do přístavních měst Mykolajiv a Cherson. Zároveň by mohla zvýšit svou námořní aktivitu a měla by snazší přechod na druhý břeh Dněpru v souvislosti s omezenými ruskými dělostřeleckými útoky v tomto místě. Na pobřeží Černého moře by mohly být redukovány ruské vojenské akce.

Vitalij Kim mimo jiné ve videu na sociální síti uvedl, že region pracuje na plné obnově okupovaných území a celé oblasti. S tím jsou nápomocny další regiony, které do Mykolajivu vysílají své týmy. Mykolajiv pak podporuje Cherson, kam hodlá poslat autobusy a techniku. „Posilujeme bezpečnost a systém protivzdušné obrany. Pokračujeme v práci,“ dodal.

Ukrajina nedávno dobyla zpět Cherson na západním břehu řeky Dněpr, které jako jediné krajské město podlehlo ruským invazním silám, a další území v Chersonské a Mykolajivské oblasti.