Ukrajina dokončila testy řízených raket. „Sankce nezabraly, tak zastrašují,“ fabuluje Kreml

Адміністрація Президента України

Dvojice ukrajinských raket Neptun zasáhla k nelibosti Kremlu 85 a 110 km vzdálené cíle. | FOTO: Адміністрація Президента України

Ukrajina úspěšně dokončila testy svých raket Neptun. Obě rakety R-360 raketového komplexu RK-360MT Neptun odpálené na cvičišti Alibej poblíž Oděsy zasáhly dva cíle v Černém moři. Rusko na to prostřednictvím státní propagandistické platformy Ria Novosti reagovalo nepravděpodobně znějící konstrukcí o údajně nefunkčních protiruských sankcích.

Rakety zasáhly dva cíle v Černém moři v intervalu dvou sekund, a to navzdory skutečnosti, že první cíl byl 85 km od místa startu a druhý dokonce 110 km od komplexu. Vzdálenost mezi nimi tedy byla 25 kilometrů. „Testy byly úspěšné, všechny povrchové cíle byly zasaženy v daném rozmezí,“ upřesnil vedoucí projekční kanceláře KKB Luč koncernu Ukroboronprom Oleg Korostelev.

Úspěšnost testu nepřímo potvrzuje zoufalá reakce propagandy Kremlu, když Státní duma označila testy Neptunu za „taktiku zastrašování obyvatel Krymu“, což vysvětlila údajným rozčarováním Ukrajiny z neúčinnosti protiruských sankcí. „Ukrajina se tak přeorientovala na taktiku zastrašování obyvatel Krymu prostřednictvím vojenské síly,“ prohlásil poslanec Ruslan Balbek na režimním kanálu Ria Novosti.

„Testy raket na Ukrajině probíhají ve stejnou dobu, kdy se Kyjev zaštiťuje zájmem o mír a starostí o své údajné občany žijící na Krymu. To je očividná lež a nestydatý cynismus. To je taktika zastrašování obyvatel Krymu,“ rozčiloval se Balbek a vyhrožoval, že ruské jednotky „rychle zničí jakýkoli cíl“, pokud by byl ohrožený poloostrov, citoval ho server gazeta.ru.

Aktuálnímu testu předcházel jiný na konci roku 2019. Při něm střela uletěla vzdálenost několika set kilometrů a následně zasáhla cíl.

Rusko Ukrajině s testy v minulosti nechtěně pomohlo

Ukrajina testovala Neptuny na cvičišti Alibej v oblasti Oděsy už koncem loňského roku. Zkoušky sledoval i tehdejší prezident Petro Porošenko, který si pochvaloval marné ruské protiakce. „Dnes se nepřítel snažil zabránit testování ukrajinských střel, snažil se uzavřít nebe. Použil prostředky elektronického boje, snažil se zmařit naše testy. Ale to vytváří skutečné podmínky pro bojové použití těchto střel.“

Rusko s testy počítalo, ve svých médiích spekulovalo o jejich termínu.

Více než 5 metrů dlouhá střela má hmotnost 870 kg, z čehož 150 kg představuje bojová hlavice, která je fragmentační–penetrační s vysoce výbušnou trhavinou. Dosahuje rychlosti 970 km/h a má dosah 7–280 km. Ukrajina už oznámila, že vyvíjí další generaci s větší nádrží a dosahem.

Komplex řízených střel Neptun s novou střelou R-360 je určený k ničení námořních i pozemních cílů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner