Ukrajina dostává od spojenců další zbraně. Střelivo, raketomety i lodě

Ukrajinci potřebují především těžké zbraně. Třeba samohybné salvové raketomety (Sonaz / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Ukrajinci potřebují především těžké zbraně. Třeba samohybné salvové raketomety | FOTO: Sonaz / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Koordinátor strategické komunikace Rady národní bezpečnosti USA John Kirby oznámil nový balíček pomoci pro Ukrajinu. V tomto balíčku budou další náboje pro systémy HIMARS, 75 tisíc dělostřeleckých nábojů ráže 155 mm a další zbraně.

Balíček, který John Kirby avizoval, obsahuje zbraně ze zásob americké armády a jeho hodnota bude přibližně 550 milionů dolarů. „Oznámený balíček bude obsahovat další projektily pro vysoce mobilní pokročilé raketové systémy HIMARS, stejně jako munici pro 155mm dělostřelectvo, které již bylo převezeno na Ukrajinu,“ uvedl mluvčí Bílého domu.

Kniha Návrat ze SSSR a Popraveni "Návratu ze SSSR" (FORUM 24)

Zatím poslední balíček, který USA oznámily, byl tvořen čtveřicí systémů HIMARS a takřka šesti stovkami dronů. „Spojené státy se s partnery a spojenci zavázaly celkem převézt více než 20 raketových systémů HIMARS na Ukrajinu,“ prohlásil již 20. července generál Mark Milley, předseda Sboru náčelníků štábů USA.

Celková částka vojenské pomoci Ukrajině od administrativy Joea Bidena již dosáhla výše 8,2 miliardy dolarů.

V tomto týdnu na Ukrajinu také dorazily německé vícenásobné raketové systémy MARS-II. „Třetí bratr z rodiny Long Hand (zbraně dlouhého doletu – pozn. red.) dorazil na Ukrajinu – MLRS MARS II z Německa. Děkuji Německu a osobně mé kolegyni ministryni obrany Christině Lambrechtové za tyto systémy. Naši střelci zdraví německé partnery!“ napsal ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

Aby měla Ukrajina lepší zbraně nejen na souši, rozhodla Velká Británie, že Ukrajině poskytne válečné lodě. Ukrajinští námořníci již podstupují výcvik. „Navštívili jsme i námořní loď, která bude v nejbližší době předána Ukrajině. Naši námořníci se na ni již cvičí,“ řekl ukrajinský velvyslanec v Londýně Vadym Prystajko.

Neupřesnil však, o jakou konkrétní loď se jedná. Pouze poznamenal, že prioritou Ukrajiny je sehnat protiminová plavidla. „Jsou to válečné lodě, které jsou v současné době ve výzbroji námořnictva Jejího Veličenstva. Budou předělány a doplněny o speciální vybavení, které potřebujeme. Mají ale více lodí stejné třídy a naši důstojníci jsou v současné době cvičeni na obsluhu lodí,“ řekl velvyslanec.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články