Ukrajina jako Anti-Rusko a štít proti barbarství

Vladimir Putin, ilustrační foto (Profimedia)

Vladimir Putin, ilustrační foto | FOTO: Profimedia

Když se v průběhu roku 2021 shromažďovala ruská vojska kolem Ukrajiny, drtivá většina vojensko-bezpečnostních analytiků nás ujišťovala, že útok Ruska na Ukrajinu nedává smysl – a mnozí na tom trvali ještě v únoru 2022. Putin by tím přece nic nezískal, takže to byla pouze součást ruského tlaku na Západ, zejména na Spojené státy americké, aby Rusko respektovaly jako partnera a velmoc. Jenže interpretace, že se Putin vydá na válečnou stezku, která nebude jen lokálním konfliktem, ale osudovou imperiální válkou, byla na stole už od července 2021, byť se to z vojensko-strategického hlediska zdálo zcela nelogické. Motorem Putinových činů totiž není vojenská logika, což je štěstí pro Ukrajinu i Západ, nýbrž toxický amalgám ruské imperiální ideologie, která absorbovala jak tradice Ruského impéria a Sovětského svazu, tak deriváty eurasijství a ruské etnické vyvolenosti.

Agresivní válku proti Ukrajině oznámil Putin jako nevyhnutelnost už 12. července 2021 ve svém dějepisně-politologickém eseji „O historické jednotě Rusů a Ukrajinců“, kde tvrdil, že Rusové a Ukrajinci, stejně jako Bělorusové, představují jeden „duchovní prostor“, který se kdysi rozvíjel pod moudrým vedením ruských imperátorů. Podle Putina Západ, reprezentovaný USA a EU, vtáhl Ukrajinu do nebezpečné geopolitické hry a vytvořil z ní jakési Anti-Rusko. Současná Ukrajina je protiruským projektem a zločinem proti trojjedinému velko­ruskému národu, složenému z Rusů, Ukrajinců a Bělorusů.

Ruská válka se Západem

Putin zároveň hřímal, že se Ukrajina pod protektorátem západních států militarizuje, je shovívavá k neonacismu a na jejím území se rozvíjí infrastruktura NATO. Západní projekt Anti-Ruska bude znamenat konec Ukrajiny, neboť Rusko prostě nedovolí, aby „naše historická území a na nich žijící, nám drazí lidé byli využíváni k boji proti Rusku“. A zlověstně konstatoval, že „skutečná suverenita Ukrajiny je možná právě ve spolupráci s Ruskem“.

Putinův esej ­vznikl v době, kdy ruská armáda udržovala značné síly v blízkosti ukrajinských hranic, přičemž na podzim 2021 vojenské obklíčení Ukrajiny dokončila. Pro ruského diktátora je Ukrajina přijatelná pouze jako ruský satelit nebo rozpadlý stát. Pokud by totiž byla ve své…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články