Ukrajina je České republice vděčná, řekl Tomáši Pojarovi zástupce kanceláře ukrajinského prezidenta

Tomáš Pojar (ČTK)

Tomáš Pojar | FOTO: ČTK

Na Ukrajině v těchto dnech jedná česká delegace v čele s Tomášem Pojarem, poradcem premiéra Petra Fialy pro zahraniční politiku a bezpečnost. Kromě toho jsou v delegaci přítomni i zástupci ministerstva obrany a Agentury pro mezivládní vojenskou spolupráci. Ukrajinskou stranu zastupuje zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta Ukrajiny Igor Žovkva.

Velmi důležitým tématem rozhovoru byla interakce stran v rámci českého předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022. Igor Žovkva poděkoval České republice za aktivní podporu rozhodnutí udělit Ukrajině status kandidátské země na členství v Evropské unii a rovněž za poskytnutí významné praktické pomoci při překonání následků ruské vojenské agrese.

(Týdeník FORUM)

„Ukrajina je odhodlána zajistit implementaci doporučení Evropské komise. Doufáme, že naše spolupráce s českým předsednictvím v Radě EU vytvoří všechny předpoklady pro zahájení procesu vyjednávání o vstupu Ukrajiny do EU,“ zdůraznil Igor Žovkva, který českou stranu vyzval, aby zvážila možnost záštity nad některým z měst či regionů ukrajinského státu.

Podle serveru Seznam Zprávy jsou tématem těchto rozhovorů, které Tomáš Pojar vede v prezidentském paláci, ale i na ministerstvech obrany a energetiky, nepochybně i dodávky zbraní ukrajinské armádě. „Na Ukrajině jednám o předsednictví a o rekonstrukci a zapojení českých firem do obnovy země, stejně jako o probíhající podpoře ukrajinských ozbrojených složek, aby se měly čím bránit,“ řekl pro server Tomáš Pojar.

Na konci srpna se má navíc v Praze konat konference o rekonstrukci Ukrajiny a Tomáš Pojar zřejmě vyjednává i o zapojení českých firem do obnovy válkou postižené země. V říjnu by pak česká vláda chtěla na pražském summitu EU přivítat osobně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Tomáš Pojar se spolu s českým premiérem účastnil již březnové schůzky v ostřelovaném Kyjevě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články