Ukrajina je pouze nácvik na větší konflikt, pronesl v ruské státní televizi politolog

Ukrajinci prchají z ostřelovaných měst. Ilustrační foto. (ČTK)

Ukrajinci prchají z ostřelovaných měst. Ilustrační foto. | FOTO: ČTK

Ruská státní televize opět dokázala, že je pod přísnou kontrolou Kremlu, který dbá na to, aby byla válka na Ukrajině prezentována podle představ Vladimira Putina. Tentokrát byl hostem televize politolog, který prohlásil, že Rusové si nyní před dalším konfliktem pouze testují sílu armád NATO.

Alexej Feněnko, výzkumný pracovník Institutu mezinárodních bezpečnostních studií a docent na Škole světové politiky Moskevské státní univerzity, v diskusním pořadu státní televize „60 minut“ na stanici Rossija1 šokoval svým prohlášením. Upozornil na něj deník New York Post.

„Myslím, že válka na Ukrajině je nácvikem možného většího konfliktu v budoucnosti. Testujeme naše zbraně proti zbraním NATO,“ řekl Feněnko. „Zjistíme, o kolik jsou naše zbraně silnější než jejich. Mohla by to být dobrá zkušenost pro budoucí konflikty,“ dodal.

Profesor vůbec nepřipustil, že by snad Rusové mohli na Ukrajině prohrát, nehovořil ani o tom, jak velké problémy má na okupovaném území Putinova armáda.

(Týdeník FORUM)

V televizním vystoupení se politologovi „podařilo“ porušit zákaz Státní dumy, když o konfliktu na Ukrajině hovořil jako o válce. Nedávno přijatý zákon ovšem ukládá tresty za šíření údajně lživých informací o konfliktu. Postihuje i používání slova válka.

Na Feněnkovy výroky zareagoval čtyřhvězdičkový americký generál ve výslužbě Barry R. McCaffery. „Ekonomická a konvenční vojenská síla NATO je několikanásobně větší než síla Ruska,“ napsal na twitteru trojnásobný držitel Purpurového srdce.

„Nácvik války s NATO proti mnohem menšímu protivníkovi na Ukrajině se však pro Rusko vyvíjí velmi špatně,“ připomněl McCaffery.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]