Ukrajina kvůli Orbánovým slovům varuje Maďarsko. Přestaňte s protiukrajinskou rétorikou, vzkazuje

Maďarský premiér Viktor Orbán (Evropská unie)

Maďarský premiér Viktor Orbán | FOTO: Evropská unie

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo Maďarsko, aby okamžitě ukončilo protiukrajinskou rétoriku, která by mohla vést k nenapravitelným následkům pro vzájemné vztahy. Ukrajinci to uvedli po předvolání maďarského velvyslance v Kyjevě. Od něj chtěli vysvětlit některé nedávné kontroverzní výroky maďarského premiéra Viktora Orbána. Ten je dlouhodobě vnímán jako politik, jemuž je blízký režim Vladimira Putina.

Vedení ukrajinské diplomacie označilo Orbánova slova za „znevažující“. „Maďarská strana byla vyzvána, aby zastavila tento negativní trend, a zabránila tak nenapravitelným důsledkům pro vztahy mezi oběma zeměmi,“ uvedlo ministerstvo zahraničí okupované země.

Premiér Petr Fiala (ODS) (Profimedia)

Maďarský premiér dal podle portálu RBK-Ukrajina před několika dny na setkání s novináři zřetelně najevo, že nevěří ve vítězství Kyjeva ve válce s Ruskem. Navíc si myslí, že se Ukrajina postupně přemění v „neřiditelnou trosku“. Už současná situace podle Orbána ukazuje, že se Rusům daří proměnit Ukrajinu v „zemi nikoho“ a je na tom údajně podobně jako Afghánistán.

Orbán je známý svým vstřícným postojem vůči Rusku a jeho vůdci. Dlouhodobě kritizuje sankce, které Evropská unie uvalila na Moskvu kvůli invazi na Ukrajinu. Brání také převozu zbraní přes Maďarsko, což „omlouvá“ tvrzením, že se jeho země ve válce není..

Vztahy mezi Kyjevem a Budapeští byly napjaté ještě před loňským vpádem ruských vojsk na Ukrajinu. Budapešť vyčítá Kyjevu omezování práv maďarské menšiny na Zakarpatí kvůli prosazování výuky ve školách v ukrajinštině a blokovala kvůli tomu jednání Ukrajinců se Severoatlantickou aliancí. Naopak Kyjev s podezřením hledí na maďarskou podporu menšinám v cizině, včetně udělování dvojího občanství a finanční pomoci, jako na podporu snah o revizi hranic. Zakarpatí, které bylo v meziválečném období součástí Československa jako Podkarpatská Rus, bylo před koncem první světové války a během druhé světové války součástí Uherska, respektive Maďarska.