Ukrajina mobilizovat nemusí. Potřebuje však těžké zbraně od spojenců, říká ukrajinský štáb

Ukrajinci potřebují především těžké zbraně. Třeba samohybné salvové raketomety (Sonaz / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Ukrajinci potřebují především těžké zbraně. Třeba samohybné salvové raketomety | FOTO: Sonaz / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Putinem vyhlášená částečná mobilizace v Rusku je reakcí nejen na ukrajinskou protiofenzívu z posledních týdnů, ale také reakcí na úspěšné akce ukrajinské armády po celou dobu války, a tím i porážku ruské armády jako celku. Do analýzy situace se pustila Ukrajinská pravda.

Po počátečním obsazení značné části jihu a východu Ukrajiny se „druhá armáda světa“ stáhla již ze čtyř oblastí o rozloze přes osm tisíc kilometrů čtverečních, ztratila přes 55 000 vojáků a více než 8000 kusů těžké techniky.

(Týdeník FORUM)

„V Kremlu začala agónie. Prakticky uznali selhání tzv. zvláštní operace a skrytě přiznali své šílené ztráty. Vždyť 300 tisíc mobilizovaných je třetina jejich oficiálních ozbrojených sil,“ prohlásil ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Nedostatek živé síly v řadách nepřítele potvrzují i ukrajinští vojáci. Podle jejich pozorování totiž končí nejen tzv. smluvní vojáci z řad profesionálních vojáků, ale i žoldáci.

„Nyní bude krvežíznivý diktátor hnát na porážku obyčejné Ivánky ulovené v restauracích a na diskotékách. Ti budou demotivováni a do půl roku z nich budou zajatci,“ prohlásil jeden z oslovených ukrajinských bojovníků.

Proč ale Rusko k mobilizaci přistoupilo, když operace podle jejich vyjádření postupuje přesně podle plánu? Nejmenovaný zdroj blízký vojensko-politickému vedení Ukrajiny spekuluje, že důvody pro okamžitou mobilizaci v Rusku mohou být tři. Za prvé strach, že se po neúspěších v Charkovské oblasti nepodaří udržet okupovaná území. Za druhé pokus nahradit značné ztráty a legalizovat mobilizaci těch, kteří již byli do války na Ukrajině v tichosti navzdory platným zákonům odvedeni. Za třetí pak může jít o přípravu na jarní útok v příštím roce.

Vysoký počet mobilizovaných ukazuje, že Rusko zřejmě navzdory ukrajinské protiofenzivě nehodlá přejít k obraně, ale chce provádět útočné operace. Vyloučit přitom nejde ani další pokus o dobytí hlavního města Kyjeva.

(profimedia.cz)

Jak se změní ruská armáda po mobilizaci? Před jejím vyhlášením tvořili základ ruské armády na Ukrajině profesionální vojáci, teď přijedou na Ukrajinu bojovat ti, kteří sloužili v sovětské nebo ruské armádě a prošli například Čečenskem nebo Sýrií. Už to nebudou profesionálové, ale hlavně to zřejmě nebudou mladí muži.

Možné také je, že Rusové těmito povolanými zálohami nahradí své jednotky, které jsou dislokovány na severu a na východě Ruské federace, a profesionální vojáky z těchto posádek nasadí na Ukrajině. Podle ukrajinského generálního štábu by to však nestačilo na posílení celé frontové linie, která je dlouhá přes 3500 kilometrů.

Měla by tedy mobilizovat i Ukrajina? Z oficiálních ukrajinských míst zaznívá, že pro to není v žádném případě důvod. Ukrajinu totiž již dnes chrání na 700 000 lidí, a to je přibližně čtyřikrát více, než je aktivní pozemní složka ruské armády nasazené na Ukrajině. Takže i kdyby Rusko poslalo na Ukrajinu bojovat všech oznámených 300 000 mužů, stále by byl počet ruských vojáků nižší, než je počet ukrajinských bojovníků.

Navíc poslední měsíce války ukázaly, že převaha v počtu vojáků není až tak důležitým faktorem. Hlavní roli hraje těžká technika. Takže odpovědí na ruskou mobilizaci by měly být především další dodávky materiálu ze strany západních spojenců.

()

Navzdory slibům Kremlu, že se mobilizace dotkne omezeného počtu lidí, se zdá, že jde jen o další propagandistickou lež. Podrobnosti, kdo může být odveden, totiž mohou být uvedeny přímo v dekretu Vladimira Putina. A tento dekret je formulován velice široce, bez přesných detailů, takže ponechává poměrně značnou volnost při jeho uvádění do praxe. Čili o tom, koho, odkud a v jakém počtu pošle do války, bude rozhodovat ruské ministerstvo obrany. A navíc je v dekretu tajný bod č. 7, který přímo stanovuje počet odvedenců. Zmiňovaných 300 000 tak nemusí být vůbec pravda a počet může být i mnohonásobně vyšší.

Rusko v současné době probíhající ukrajinské protiofenzivy nejvíce potřebuje střelce, vojenské zpravodajce, zdravotnické instruktory, ženisty, tankisty, zdravotníky a dělostřelce. „Očekává se, že federální úřady, včetně ministerstva obrany, pouze „vypustí“ odhadovaný počet lidí, kteří se mají vydat na válku na Ukrajině, a rozhodovat budou konkrétní místní politici,“ napsal server Meduza.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články