Ukrajina nepotřebuje povolení Spojených států k odvetným úderům proti cílům na ruském území. Může použít zbraně, které sama vyrábí. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl mluvčí ministerstva zahraničí USA Matthew Miller. Ukrajina v poslední době tlačí na Spojené státy, aby jí povolily využívat Západem dodané rakety dlouhého doletu k útokům na letecké základny na ruském území.
„Jsou suverénní zemí a mohou používat zbraně, které si sami vyrobili, a je jich mnoho. Podívejte se na programy, které zavedli za poslední rok. A také když se podíváte na zbraně, které jim poskytujeme, dali jsme jasně najevo, že je mohou použít k odvetě proti ruským cílům za hranicemi, z nichž jsou vedeny útoky. Takže Ukrajina má obrovské množství prostředků, jak se bránit,“ řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí.
Zároveň poznamenal, že Spojené státy „vždy hledají další nástroje“, které mohou Ukrajině poskytnout. Na otázku novinářů, proč Bidenova administrativa nezruší omezení dálkových úderů americkými zbraněmi hluboko do Ruska, ale přímo neodpověděl.
„Díváme se na všechny schopnosti, na veškerou taktiku a na veškerou podporu, kterou poskytujeme Ukrajině jako celku, a když schvalujeme jakýkoli nový zbraňový systém nebo jakoukoli novou taktiku, díváme se na to, jak to ovlivní celé bojiště a celou strategii Ukrajiny. A to budeme dělat i nadále,“ dodal Matthew Miller.
Zákaz používání západních zbraní na ruském území platí od ruské invaze v únoru 2022. „Nemyslím si, že by měly existovat nějaké zákazy, protože se nejedná o ukrajinskou ofenzivu s použitím západních zbraní na území Ruska,“ kritizoval už dříve rozhodnutí Spojených států ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Jedná se o obranu. Je to stejné jako preventivní sankce, o kterých jsme mluvili před plnou invazí. Jde o totéž,“ dodal.
K jeho zrušení vyzvali i členové výboru Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických pro zpravodajské služby. „Naši ukrajinští spojenci žádají o povolení použít určité zbraně poskytnuté Spojenými státy k provádění operací na strategické cíle uvnitř ruského a Ruskem kontrolovaného území,“ stojí v prohlášení, které výbor zveřejnil na sociální síti X.
Už v září 2022 ruské ministerstvo zahraničí varovalo Spojené státy, že překročí červenou linii a budou v očích Kremlu považovány ze přímého účastníka konfliktu, pokud Kyjevu dodají rakety dlouhého doletu.
Nedávno ruský prezident Vladimir Putin představil některé změny v ruské jaderné doktríně. Podle Putina by „agrese proti Rusku ze strany jakéhokoli státu, který nemá jaderné zbraně, avšak za účasti nebo s podporou státu s jadernými zbraněmi, byla považována za společný útok na Ruskou federaci“.
Putinovo oznámení o změnách v ruské jaderné doktríně přišlo právě v době, kdy Ukrajina tlačí na Spojené státy, aby jí povolily útočit na vojenské základny na ruském území Západem dodanými zbraněmi. Pokud by spojenci Ukrajině tyto útoky povolili, podle změn, které ve středu oznámil Vlaidmir Putin, by tento krok znamenal válku mezi Ruskou federací a Severoatlantickou aliancí.
Oprávnění k úderu na ruské území by Kyjevu umožnilo vytvořit pro Kreml strategickou nejistotu. Kromě toho by příchod letounů F-16 na Ukrajinu, zejména se schopností zaměřovat vzdušné hrozby nad Ruskem, výrazně posílil schopnosti ukrajinské protivzdušné obrany. Taková povolení otevírají ukrajinským obranným silám nové perspektivy. Někteří vojenští analytici tvrdí, že Ukrajina by mohla účinně omezit aktivitu ruských letadel, pokud by mohla zasahovat cíle ve vzdálenosti alespoň 80 kilometrů.