Ukrajina oznámila další sankce Rusku, Íránu a Sýrii. Podle Zelenského jsou součástí globálního tlaku na Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil na summitu G20 (Velvyslanectví Ukrajiny / se souhlasem)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil na summitu G20 | FOTO: Velvyslanectví Ukrajiny / se souhlasem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil další sankce proti Rusku a jeho spojencům Íránu a Sýrii. Týkají se dohromady 400 osob a firem včetně těch, které jsou odpovědné za dodávky íránských bezpilotních letounů Šáhid Rusku. Ukrajinský prezident to oznámil v sobotu ve svém pravidelném večernímvideoprojevu.

„Ukrajinské sankce jsou součástí globálního tlaku na Rusko,“ řekl v proslovu 45letý Zelenskyj. Íránské drony používá ruská armáda v útočné válce proti Ukrajině, připomněl. Podle agentury DPA mají nové sankce patrně zejména symbolický význam, protože většina dotyčných subjektů s Kyjevem neobchoduje.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Zelenskyj ve svém poselství přičetl spoluodpovědnost za začátek války na Ukrajině pasivitě světového společenství v Sýrii před několika lety, kdy ruský prezident Vladimir Putin držel podle něj u moci syrského prezidenta Bašára Asada svými bombami. „Lidem v Sýrii se nedostalo přiměřené mezinárodní ochrany a to Kremlu a jeho komplicům dalo pocit beztrestnosti,“ řekl Zelenskyj.

Podle agentury TASS ukrajinské sankce míří mimo jiné na Asada prostřednictvím zablokování aktiv. Sankce byly uvaleny na 300 jednotlivců a 141 právnických osob; většinou jde o ruské občany, ale sankční seznam zahrnuje také syrského premiéra Husajna Arnúse, ministra zahraničí Fajsala Mikdáda a množství íránských občanů a několik íránských firem.

Mezi sankcionovanými subjekty jsou ruské výzkumné a výrobní firmy, včetně loďařských, a společnosti v leteckém průmyslu. Konkrétně jde například o koncerny Kalašnikov a Almaz-Antej a firmu Ural. Sankce pro dotyčné subjekty znamenají mimo jiné zmrazení aktiv, omezení obchodu nebo zákaz jejich podílu na privatizaci na Ukrajině.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články