Ukrajina potřebuje na obranu před Rusy systém Patriot, řekl Dmytro Kuleba

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba (Eduard Križanivskij / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba | FOTO: Eduard Križanivskij / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Systémy protivzdušné obrany Patriot jsou přesně to, co Kyjev potřebuje, řekl po jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Vyzval k co nejrychlejšímu dodání těchto systémů, stejně jako i tanků typů, které využívá samo NATO. Informovala o tom agentura Reuters.

Berlín dříve nabídl systémy Patriot Polsku. Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová přitom dala najevo, že systémy mají být součástí obrany území Severoatlantické aliance, do níž patří Polsko, ale Ukrajina nikoliv.

()

Polský ministr obrany Mariusz Blazsczak ale minulý týden řekl, že požádal německou vládu, aby systémy poskytla Ukrajině, která čelí ruským raketovým útokům na energetickou infrastrukturu.

Také Kuleba dnes ministrům zemí NATO sdělil, že Ukrajina tyto systémy potřebuje k ochraně civilní infrastruktury. Dodal, že o jejich poskytnutí Ukrajině bude jednat s německou vládou. Šéf ukrajinské diplomacie také uvedl, že by se měla začít projednávat ukrajinská žádost o vstup do NATO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články