Ukrajina potřebuje zbraně, a ne zbabělé výzvy. V roce 1938 jsme se sami stali obětí zrady, tak bychom neměli zrazovat druhé

Zničený dům v ukrajinském městě Oděsa (ilustrační foto) (ČTK)

Zničený dům v ukrajinském městě Oděsa (ilustrační foto) | FOTO: ČTK

Nečekal jsem, že by se něco takového, jako je opakovaní Mnichova 1938, mohlo vůbec v Česku objevit. A ono se tak stalo. Jakási iniciativa Mír a spravedlnost volá po míru na Ukrajině. Toho prý dosáhneme tím, že přestaneme dodávat Ukrajině zbraně a přinutíme ji tak jednat s Ruskem o míru. To je to nejhorší, co bychom mohli udělat, odepřít napadenému pomoc. To je proti veškerým zásadám lidskosti. Ukrajinci bojují o holou existenci proti agresorovi ze sousední země, který je bezdůvodně napadl, a my jim říkáme, už vám nepomůžeme, musíte se s Putinem nějak dohodnout.

Něco takového jsme sami zažili. V září 1938, kdy nás velmoci mnichovskou dohodou hodily přes palubu s tím, že se musíme s hitlerovským Německem nějak dohodnout. Britský premiér Neville Chamberlain tehdy pronesl něco v tom smyslu, že Britové přece nepůjdou bojovat za nějakou zemi ve střední Evropě, o které toho vlastně moc neví. Všichni však víme, jak to nakonec dopadlo. Výsledkem byl nejhorší válečný konflikt v dějinách lidstva s desítkami milionů mrtvých.

Vladimir Putin (ČTK)

Jelikož jsme se tenkrát sami stali obětí zrady, tak bychom nyní neměli zrazovat druhé. Nehledě na to, že v oné údajně mírové výzvě jsou i naprosté nesmysly, například o tom, že sankce uvalené Evropskou unií na Rusko tuto zemi nijak nepostihují. To není pravda. Důkazem toho je jeden z nejzákladnějších ukazatelů ekonomické výkonnosti – hrubý domácí produkt. Ten loni v Rusku poklesl zhruba o čtyři procenta. Letos by měl pokles ruského HDP pokračovat a při splnění nejčernějšího scénáře by mohl dosáhnout až 5,5 procenta.

Jako řešení proto nevidím zbabělost a kapitulaci před ruským agresorem. To by totiž bylo kontraproduktivní a Rusko by to naopak mohlo povzbudit k dalším agresím, například proti Moldavsku, Gruzii, Kazachstánu atd. Pomoc Ukrajině proto musí ještě zesílit. Jedině dodávkami účinných zbraní dosáhneme jejího vítězství a míru v této oblasti. Proto jsem rád, že západní země učinily zásadní rozhodnutí a dodají ukrajinské armádě moderní tanky ⁠– německé Leopard 2 a americké abramsy, které by mohly pomoci obnovit ukrajinskou ofenzivu na jihu země a vést i k osvobození Krymu.

Autor je středočeským krajským zastupitelem za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články