Ukrajina se v důsledku ruské invaze a okupace stala největším zaminovaným územím na světě, uvádí ve zprávě nevládní organizace Globsec. Situace ve východoevropské zemi je podle organizace horší i než ve státech, které se potýkají s dlouhodobějšími konflikty, jako je Afghánistán či Sýrie.
Důkladně prozkoumat a zjistit, zda po sobě ruská armáda nenechala munici či výbušniny, je nyní potřeba téměř na třetině území Ukrajiny, na zhruba 174 tisíc kilometrech čtverečních. Celkovou rozlohu zaminované oblasti je obtížné určit, píše Globsec, a to kvůli bojům a tomu, že je 18 procent ukrajinského území stále v držení Ruska.
Nejhůře zasažená ze všech Ukrajinou dosud osvobozených území je Charkovská a Chersonská oblast, kde ruští vojáci byli nasazení nejdéle. Jednotky Moskvy z těchto území na severovýchodě a jihu Ukrajiny vyhnali loni v létě a na podzim ukrajinští vojáci při prvních dvou rozsáhlých protiofenzivách.
Práce na vyčištění území nyní podle zprávy Globsec pokračují „katastrofálně pomalu“. Od února 2015, kdy se už bojovalo na ukrajinském Donbasu, bylo v ukrajinské Doněcké a Luhanské oblasti od min vyčištěno bezmála šest procent potenciálně nebezpečného území. Úřady, zejména týmy ukrajinského ministerstva obrany a vnitra, s podporou nevládních organizací podle Globsec postupují při odklízení a kontrole území rychlostí 64 kilometrů čtverečních ročně.
Globsec také připomíná dřívější zprávy očitých svědků a ukrajinských představitelů, podle kterých ruští vojáci nastražili miny a další výbušná zařízení na nečekaná místa – na zvířata, do těl mrtvých vojáků, ale i na pole či podél silnic.