Ukrajina se má stát kandidátskou zemí EU, doporučil europarlament. Proti byli poslanci z SPD, KSČM a ANO

Volodymyr Zelenskyj a Roberta Metsolaová (Evropská unie)

Volodymyr Zelenskyj a Roberta Metsolaová | FOTO: Evropská unie

Evropští zákonodárci ve středu schválili rezoluci, ve které doporučují, aby Evropská unie udělila Ukrajině status kandidátské země. Jedná se o dokument, který dokládá pozici Evropského parlamentu a vyzývá sedmadvacítku členských států, aby se problematikou udělení statusu kandidátské země pro Ukrajinu začala zabývat. 

„Je to signál pro ukrajinské politiky, který říká: Pojďme se tím seriózně zabývat,“ okomentoval schválení rezoluce pro deník FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

(Týdeník FORUM)

V usnesení Evropský parlament doporučil Radě Evropské unie, aby souhlasila s tím, že „Versailleská deklarace uznává evropské aspirace Ukrajiny a její žádost o členství v EU a udělila jí status kandidátské země EU jako jasný politický signál solidarity s ukrajinským lidem“.

Pro jeho přijetí hlasovalo celkem 438 europoslanců a 65 jich bylo proti. Mezi nimi se objevila i jména českých politiků. S kandidátským statusem Ukrajiny nesouhlasili Hynek Blaško a Ivan David (oba SPD), Ondřej Knotek (hnutí ANO), který se proti rezoluci vyjádřil jako jediný politik z opozičního hnutí a frakce Renew Europe, a Kateřina Konečná (KSČM).

Kandidátský status je pro Ukrajinu kromě dalšího sbližování se s Evropskou unií důležitý i ve vztahu k pokračující ruské agresi. „Budeme podporovat, aby to (udělení statusu, pozn. red.) bylo co nejrychlejší, abychom dali symbolický signál, protože v tu chvíli bude moct Ukrajina čerpat daleko víc peněz z pomoci Evropské unie a bude to daleko flexibilnější,“ uvedl Zdechovský.

„Evropská unie bude v té chvíli daleko víc angažovaná na Ukrajině a bude se daleko více a systematicky pomáhat. Teď pomáháme, ale status kandidátské země má daleko více výhod. Je tam zadarmo poradenství ohledně reformy a tak dále. Myslím si, že tam je spoustu věcí, které mohou výrazně pomoci,“ řekl redakci deníku FORUM 24 europoslanec.

Za schválení rezoluce poděkoval Evropskému parlamentu na sociální síti twitter místopředseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Korniyenko. „Většina poslanců Evropského parlamentu je s ukrajinským lidem zajedno,“ doplnil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]