Ukrajina si zakázala nákup ruského přípravku Sputnik V, Česko s jeho nákupem koketuje

Wikipedia Mil.ru

Údajné očkování námořníka ruské Severské flotily přípravkem Sputnik V | FOTO: Wikipedia Mil.ru

Ukrajinští zákonodárci drtivou většinou odhlasovali zákaz schvalování ruských vakcín. Tamní parlament současně v pátek zjednodušil registraci vakcín ze Spojených států, Evropské unie, ale i Číny, Indie a Mexika. Experti před ruským přípravkem varují, Ukrajina navíc má přímou hořkou zkušenost z ruské invaze a okupace svých území, v jejichž důsledku už zahynulo více než 14 000 lidí.  

Jakkoliv má Ukrajina s očkováním zpoždění, a ještě s ním ani nezačala, ohledně výše zmíněného ruského přípravku má země jasno. Schválení ruského preparátu tam nepřipadá v úvahu už proto, že Kreml v rozporu s mezinárodním právem pokračuje v okupaci ukrajinského poloostrova Krym a zároveň i nadále podporuje separatistické síly na východě Ukrajiny.

„Jistá politická síla tady dělá hysterii kolem registrace ruské vakcíny,“ cituje Reuters ukrajinského ministra zdravotnictví Maksima Stěpanova. Ten narážel na oligarchu a přítele Vladimira Putina Viktora Medvedčuka, jehož strana prosazuje servilitu vůči Kremlu a staví se proti vstupu Ukrajiny do NATO a Evropské unie. „Řeknu to takto: Můžete být hysteričtí ještě dlouho, ale na Ukrajině ruskou vakcínu nikdo registrovat nebude,“ prohlásil ministr.

Ukrajina tak zaujala jasný postoj k přípravku, pro jehož nákup v České republice se po komunistech vyslovil i premiérem Andrejem Babišem dosazený poradce ministra zdravotnictví Roman Prymula. Ten řekl před týdnem Českému rozhlasu, že Evropskou lékovou agenturou neregistrovaný přípravek by si mohlo Česko schválit samo.

Podobné snahy ostře odmítl bývalý mluvčí miniserstva zdravotnictví a novinář zaměřený na problematiku zdravotnictví Tomáš Cikrt, který upozornil na skutečnost, že Sputnik nemá žádnou záruku účinnosti a bezpečnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner