Ukrajina slavila nezávislost. Válka pokračuje, i za Evropu, řekl velvyslanec

Johana Hovorková

Velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis | FOTO: Johana Hovorková

Na ukrajinské ambasádě v Praze se uskutečnila oslava dvou svátků: Den nezávislosti Ukrajiny a Den ukrajinské vlajky.

Hlavní téma bylo jasné. Musela jím být pokračující válka, kterou na ukrajinském území stále vede Ruská federace. „Válka na východě Ukrajiny pokračuje. Zemřelo již 14 tisíc Ukrajinců a území Ukrajiny jsou stále okupovaná Ruskem. Padli nejen za Ukrajinu, ale za celou Evropu,“ uvedl ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Na místě byla také zahájena výstava českého fotografa Eugena Kukly, který strávil mnoho času na Ukrajině během Majdanu. Ta ukazuje dramatické dění roku 2014 včetně zraněných, barikády nebo Karla Schwarzenberga, který tehdy na demonstracích vystoupil. Fotograf v projevu připomněl nejen oběti trvající války, ale také úsilí dobrovolníků během revoluce. „Přeji zemi mír a možnost vybrat si, kam bude patřit. Sláva Ukrajině,“ řekl Kukla.

Kromě zahájení výstavy byla na místě vyvěšena vlajka z bojiště na východní Ukrajině. „Děkujeme našim vojákům i našim českým přátelům. Zdá se, že o válce se v médiích mluví stále méně, i když pořád trvá,“ řekl velvyslanec.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner