Ukrajina slíbila českým firmám dobré podmínky při obnově země, řekl Fiala po návratu z Kyjeva

Premiér Petr Fiala (ODS) po návratu z Kyjeva (Úřad vlády ČR)

Premiér Petr Fiala (ODS) po návratu z Kyjeva | FOTO: Úřad vlády ČR

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) se společně s dalšími zástupci Česka vrátil z Kyjeva, kde se v pondělí zúčastnili první česko-ukrajinské mezivládní konzultace. Svou cestou vyjádřili politici reprezentující Českou republiku podporu Ukrajině v jejích snahách vstoupit do Evropské unie a NATO. V ukrajinském hlavním městě proběhla jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským a bilaterální schůzky jednotlivých ministrů s jejich protějšky. O průběhu jednání informoval premiér na brífinku po příletu.

Společného jednání obou vlád se zúčastnili premiér Fiala (ODS), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), ministryně obrany Jana Černochová (ODS), ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci řekl, že tato cesta byla přínosem pro Českou republiku i pro podporu Ukrajiny. „Bavili jsme se o tom, kam má směřovat podpora,“ uvedl s tím, že ukrajinskou stranu ujistili o tom, že ve vojenské, humanitární a ekonomické podpoře bude Česko pokračovat.

Dalším cílem cesty bylo podle expremiéra vytvoření a prohloubení dlouhodobé spolupráce mezi Českou republikou a Ukrajinou v různých oblastech, které se nabízí. „Česká republika má zájem spolupracovat zejména v oblasti obrany, na poli dopravy, v oblasti zdravotnictví a energetiky, včetně jaderné,“ popsal premiér.

Vlády přijaly několik deklarací. V jedné z nich se ukrajinská strana přihlásila k tomu, že bude vytvářet vhodné podmínky pro české firmy, které chtějí podnikat na Ukrajině a zapojit se tak do obnovy země. „To je velká příležitost,“ vyzval předseda vlády české firmy, ať této možnosti neváhají využít.

Tématem byla také poválečná obnova Ukrajiny. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nabídl řadu humanitárních programů, které by mohly být efektivní pomocí při nápravě ukrajinské infrastruktury. Rakušan jednal dále o uprchlické situaci a možnostech, které může Česká republika nabídnout v případě zhoršení situace a případné další vlně.

()

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) navrhla Ukrajině organizaci třítýdenních kurzů pro ukrajinské vojáky, a dalších navazujících kurzů. Jejím druhým důležitým tématem bylo zapojení České republiky do zřízení podniku na opravu ukrajinské vojenské techniky.

V pondělí se stal Kyjev opětovně terčem ruského útoku. „Měli jsme možnost vidět obytné budovy, které byly zničeny při posledních raketových útocích,“ popsal situaci Fiala. Tato situace připomenula, čím ukrajinský národ prochází, co je každodenní realita na Ukrajině, jakým utrpením, nejistotě a výzvám jsou Ukrajinci vystaveni.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články