Ukrajina v noci slavila vítězství. Kalush Orchestra vyhrála letošní ročník Eurovize

V letošním ročníku Eurovize vyhrála ukrajinská kapela Kalush Orchestra (Eurovision Song Contest / se souhlasem)

V letošním ročníku Eurovize vyhrála ukrajinská kapela Kalush Orchestra | FOTO: Eurovision Song Contest / se souhlasem

Vítězem letošní hudební soutěže Eurovize se v noci na neděli stala se ziskem 631 bodů ukrajinská hiphopová skupina Kalush Orchestra. Před porotou i diváky uspěla se skladbou Stefania. Do finále se dostala také česká kapela We Are Domi. Ta nakonec získala 38 bodů a skončila na 22. místě.

Ukrajinská formace ve finále porazila dalších 24 soutěžících. Rozhodující byly hlasy diváků, kteří Ukrajině vyjádřili podporu v době ruské okupace. Kalush Orchestra ve své hudbě kombinuje folklorní motivy s moderními zvuky. Jméno kapela dostala podle západoukrajinského města Kaluš.

Text skladby Stefania je koncipován jako óda na matku. „I když budou všechny cesty zničené, vždy najdeme cestu domů,“ zní jeden z veršů vítězné písně. Ta dostala emotivní kontext ve světle ruské invaze na Ukrajinu, která začala jen dva dny poté, co kapela přijala nabídku vystoupit na Eurovizi.

Ukrajinu měla původně reprezentovat 29letá raperka a bývalá účastnice reality show Alina Pašová. Ta však odstoupila poté, co vyšlo najevo, že v roce 2015 vystoupila na Ruskem okupovaném Krymu.

Českým zástupcem byla trojčlenná skupina We Are Domi. Ta ve finále Eurovize nejprve získala 33 bodů od odborných porot a následně ještě pět bodů z hlasování diváků. Kapelu tvoří zpěvačka Dominika Hašková a dva norští hudebníci: na kytaru hraje Casper Hatlestad, na klávesy Benjamin Rekstad. Před publikum předstoupili v sobotu s písní Lights Off jako vůbec první účinkující finálového večera.

Z letošního ročníku Eurovize byly v souvislosti s okupací Ukrajiny vyloučeny Rusko i Bělorusko. V pořadí 66. ročník hudební soutěže se uskutečnil 10. až 14. května v italském městě Turín.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]