Ukrajina vítězně postupuje a chystá se na složitou zimu

(archív)

FOTO: archív

Na začátku září ukrajinská armáda bleskově postoupila na severu země a vytlačila ruské jednotky až ke státním hranicím. Západní analytici stejně jako samotní Ukrajinci nešetřili chválou a obdivem. Skutečně, v průběhu několika dnů Ukrajina dokázala postoupit o desítky kilometrů a osvobodit území, které Rusové dobývali několik měsíců. Jedná se nepochybně o obrovský vojenský úspěch, oslavy by však byly předčasné.

Záběry, na nichž Ukrajinci v Charkovské oblasti, kteří skoro půl roku žili pod ruskou okupací, vítají vojáky Ozbrojených sil Ukrajiny, jsou opravdu dojemné a dohánějí člověka až k slzám. Osvobození okupovaných území však odhaluje také pochmurné stránky ruské přítomnosti. Ve městě Balaklija nedaleko Charkova byla nalezena mučírna, kterou Rusové používali pro místní obyvatelstvo. V Izjumu, dalším osvobozeném městě, je zničeno skoro 80 % infrastruktury a počet civilních obětí jen zde dosáhl tisícovky.

Ukrajinci přešli do protiofenzivy, což je z hlediska válečných operací složitější úkol než obrana již okupovaného území. Jinými slovy, rychlý postup ukrajinské armády znamená také velké ztráty na životech. Jakkoli jednoduše by mohl na mapě vypadat postup Ukrajinců, cena, kterou platí za znovuzískání vlastního území, je obrovská. Vrchní velitel ukrajinské armády generál Valerij Zalužnyj krotí euforii lakonickým připomínáním: „Je důležité, abychom nezapomínali, za jakou cenu zastavujeme nepřítele.“

Civilní cíle jako odpověď

Efekt ukrajinských vítězství lze jen stěží přecenit: stoupá nejen sebevědomí Kyjeva a ochota Západu i nadále podporovat Ukrajinu, ale rovněž to destabilizuje situaci v samotném Rusku. Pozice Vladimira Putina jako strůjce válečné agrese se již nezdá být tak pevná. Kritika kremelského vůdce zní jak od některých výše postavených Rusů, tak tišeji i od poslanců zastupitelstev jednotlivých ruských měst.

Pád ruského diktátora ovšem zatím není na pořadu dne – spíše naopak. V Kremlu se pokusí reagovat na válečné ponížení vlastním způsobem. Jakým směrem se ubírají představy ruského vedení, bylo Ukrajině naznačeno ještě týž večer, kdy ukrajinská armáda dosáhla v Charkovské oblasti hranic s Ruskou federací. Terčem ruských raket se staly…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]