(ct24.ceskatelevize.cz) Na Ukrajině v neděli odstartovalo druhé kolo prezidentských voleb. O post hlavy státu se utká současný prezident Petro Porošenko a populární bavič Volodomyr Zelenskyj. Právě Zelenskyj je podle posledních průzkumů hlavním favoritem voleb. Nad Porošenkem by podle odhadů kyjevského mezinárodního institutu sociologie mohl zvítězit až o 47 procentních bodů.

Finalisté se v uplynulých týdnech snažili získat kromě přízně Ukrajinců také náklonnost západních mocností. Francouzský prezident Emmanuel Macron přijal oba politiky, zatímco německá kancléřka Angela Merkelová se sešla pouze s Porošenkem. Německo a Francie jsou členy takzvané normandské skupiny, která se spolu s Ukrajinou a Ruskem snaží řešit konflikt na východní Ukrajině. Zelenskyj již dříve uvedl, že by do jednání rád zapojil i Spojené státy.

Oba kandidáti tak projevují jasné prozápadní směřování, což se ukázalo jako jedna z hlavních podmínek, již si klade zhruba pětina voličů. Dalších 36 procent tvrdí, že pro ně sice nejde o hlavní faktor, ale považují ho za důležitý.

Porošenko, který je jedním z nejbohatších Ukrajinců a díky byznysu s kakaovými boby se mu přezdívá čokoládový král, v kampani avizoval, že chce Ukrajinu zařadit na seznam zemí EU a NATO. Kritici mu však vyčítají špatnou životní úroveň Ukrajiny a pomalý boj s korupcí.

Přestože sázkaři přisuzují jasné vítězství Zelenskému, Porošenko komika nepovažuje za rovnocenného kandidáta. „Osud mi do druhého kola určil loutku (Ihora) Kolomojského. A já se nestydím říct: Kolomojskému nedáme žádnou šanci,“ prohlásil Porošenko s odkazem na majitele ukrajinského televizního kanálu 1+1. Právě na něm běžel Zelenského sitcom „Služebník lidu“, ve kterém hrál učitele, jenž se náhodou stane hlavou státu. Název populárního sitcomu přejala i strana, kterou Zelenskyj založil a za niž nyní kandiduje.

Ukrajinská média již dříve napsala, že za kandidaturou Zelenského stojí právě vlivný podnikatel Kolomojskyj, který si prostřednictvím tohoto komika vyřizuje své starší spory se současným prezidentem. Kolomojskyj se údajně před lety nepohodl s vládou a Porošenkem, a přišel tak o post dněpropetrovského gubernátora. Oligarcha Kolomojskyj ale jakoukoli finanční podporu Zelenského kampaně popřel.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora