Ukrajina vyšetřuje přes 49 tisíc ruských válečných zločinů. Útoky na energetická zařízení jsou genocida, tvrdí prokurátor

Generální prokurátor Ukrajiny Andriy Kostin  (President.gov.ua / CC BY 4.0 / Wikimedia Commons)

Generální prokurátor Ukrajiny Andriy Kostin | FOTO: President.gov.ua / CC BY 4.0 / Wikimedia Commons

Ruské útoky na klíčová energetická zařízení byly zaměřeny na celý ukrajinský národ a byly snahou donutit Kyjev ke kapitulaci, prohlásil generální prokurátor Andrij Kostin. V rozhovoru pro britskou televizi BBC dodal, že ruské útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu se rovnají genocidě.

Rusko nadále popírá, že by mělo za cíl vyhladit ukrajinský národ. Miliony lidí na celé Ukrajině ale čelí v mrazivém počasí výpadkům elektřiny v důsledku trvalých ruských útoků. Ty se v posledních týdnech soustředí hlavně na energetickou infrastrukturu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin v rozhovoru pro BBC mimo jiné uvedl, že kromě útoků na energetickou síť bylo do Ruska násilně deportováno 11 tisíc ukrajinských dětí. Jeho úřad také od 24. února vyšetřuje zprávy o více než 49 tisících válečných zločinech. „Stejný vzorec chování ruských vojáků byl pozorován v každé ukrajinské osadě obsazené ruskými silami,“ doplnil.

Z válečných zločinů spáchaných od začátku války na Ukrajině bylo podle Kostina obviněno 260 osob a ukrajinské soudy vynesly 13 rozsudků. V rozhovoru také vyzval k vytvoření mezinárodního tribunálu, který by byl podporován zeměmi celého civilizovaného světa, jež se postavily proti invazi.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu na konci února tohoto roku. Moskva, která čelí neúspěchům na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, v posledních týdnech začala plošně útočit na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Zatím poslední velký vzdušný útok z této středy způsobil rozsáhlé škody na ukrajinské energetické soustavě nejen v Kyjevě, ale i v mnoha dalších oblastech země.

K nedělnímu odpoledni už byly v Kyjevě dodávky elektrického proudu, vody a tepla téměř zcela obnoveny. „Od dnešního rána má většina obyvatel elektřinu a nedochází ani k nouzovým, nebo dokonce stabilizačním výpadkům dodávek,“ uvedla kyjevská vojenská správa na sociální síti. Později upřesnila, že přece jen nastávají dílčí výpadky kvůli nadměrnému zatížení přenosové soustavy.

Kvůli několikadenním výpadkům dodávek elektřiny v ukrajinské metropoli prezident Volodymyr Zelenskyj nezvykle otevřeně kritizoval kyjevského starostu a bývalého boxera Vitalije Klička. Ten v reakci varoval před politickými spory a vyzval Ukrajince k soudržnosti. Na obnovení dodávek elektřiny se podle něj pracuje rekordní rychlostí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články