Ukrajina zabavuje ruské majetky. Použije je k obnově zničených oblastí

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal (Kmu.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal | FOTO: Kmu.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Ukrajinský kabinet schválil návrh prezidentského dekretu o konfiskaci celkem 903 ruských objektů na Ukrajině. Z jejich prodeje bude následně realizována obnova míst zničených ruskou agresí.

„Jak jsme slíbili, přebíráme ruská aktiva ve prospěch Ukrajiny a ukrajinského lidu. Činíme to systematicky a v souladu se všemi postupy. Nenahrazujeme zákon naším přáním, ale realizujeme tento strategický úkol zákonným způsobem,“ uvedl premiér Denys Šmyhal, podle něhož bude veškerý Rusku zabavený majetek převeden na prostředky určené na obranu a obnovu Ukrajiny.

(Týdeník FORUM)

Právě očekávané náklady na obnovu válkou zničené země vedly vládu k rozhodnutí zabavit ruský majetek na Ukrajině. Z 903 položek je 79 tvořeno korporátními právy a zbytek jsou položky majetkové z různých oblastí – od pozemků až po finanční aktiva.

„Jsou to stovky budov, korporátních práv, pozemků a finančních aktiv,“ řekl Šmyhal. Veškerý majetek je rozdělen do tří kategorií: první kategorii tvoří majetek ve vlastnictví ruského státu, do druhé kategorie spadá majetek ve vlastnictví sankcionovaných občanů a společností z Ruska a třetí kategorií jsou aktiva ruských bank.

Zabavený majetek bude postupně převeden do fondů, z nichž bude následně placena obnova zničeného majetku či budou určeny pro potřeby ukrajinské armády.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]