Ukrajina zareaguje velmi tvrdě na pokus Ruska anektovat další části jejího území, varoval Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President Of Ukraine / Wikimedia Commons / CC0)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: President Of Ukraine / Wikimedia Commons / CC0

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek varoval, že Ukrajina zareaguje „velmi tvrdě“ na pokus Ruska anektovat další části jejího území. Moskva v minulých dnech zorganizovala ve čtyřech regionech Ukrajiny obsazených ruskými silami hlasování o jejich připojení k Rusku. Tato hlasování, v nichž se podle Moskvy většina lidí vyslovila pro sjednocení s Ruskem, Kyjev ani Západ neuznává, považuje je za nezákonná a označuje je za „pseudoreferenda“.

Zelenskyj ve čtvrtek podle prohlášení zveřejněného ukrajinskou prezidentskou kanceláří mluvil o hlasováních zorganizovaných pod nátlakem Moskvy s italským premiérem Mariem Draghim. „Jsou bezcenná a realitu nezmění. Celistvost Ukrajiny bude obnovena,“ uvedl v rozhovoru s italským premiérem Zelenskyj.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Naše reakce na uznání výsledků ze strany Ruska bude velmi tvrdá,“ upozornil také ukrajinský prezident.

Zveřejněné prohlášení se nezmiňuje o ceremonii, při níž se v pátek Kremlu ruští představitelé chystají oznámit připojení ukrajinských území a zdůvodnit ho výsledkem pseudoreferend. O připojení k Rusku pod taktovkou Moskvy hlasovali lidé od pátku do úterý v mezinárodně neuznávané Doněcké a Luhanské lidové republice (DNR a LNR) na východě Ukrajiny a také v Rusy okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny.

Hlasování opakovaně provázely zprávy o nucené účasti a dalších volebních podvodech. Ruskem ovládnuté ukrajinské oblasti navíc v uplynulých měsících kvůli válce opustila značná část jejich obyvatel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články