Ukrajinci objevili další masový hrob. Rusové do něj umístili desítky mrtvých civilistů

Ilustrační foto / Mrtvola vytažená z masového hrobu v ukrajinské Buči.  (ČTK/AP/Rodrigo Abd)

Ilustrační foto / Mrtvola vytažená z masového hrobu v ukrajinské Buči. | FOTO: ČTK/AP/Rodrigo Abd

Nedaleko Kyjeva, v obci Buzova, byl nalezen masový hrob. Po masakru v Buče se jedná o další pozůstatky po agresivních ruských vojácích, kteří vyklidili některé ze svých pozic. V příkopu našly ukrajinské jednotky několik desítek mrtvých těl.

Jak informuje deník The Mirror, byl Buzov několik týdnů obsazen ruskými vojáky. Taras Didych, vedoucí komunity Dmytrivka, do níž patří Buzova a několik dalších okolních vesnic, ukrajinské televizi řekl, že těla byla nalezena v příkopu poblíž čerpací stanice.

(Týdeník FORUM)

Počet těl zatím nebyl upřesněn, podle některých informací se však jedná o více než 130 zabitých Ukrajinců. Ti byli oděni do civilního i vojenského oblečení, mělo by se tak jednat o mrtvé vojáky i civilisty. 

Vzhledem k tomu, že se ruské síly v prvních týdnech moskevské invaze zapojily do ofenzívy proti Kyjevu, zůstala řada obcí v okolí hlavního města, včetně Makarivu, Buči, Irpinu a Dmytrivky pod neustálou palbou, připomíná britský deník.

O prvních mrtvých v Buzově informovala ukrajinská média již na začátku dubna. Tehdy se hovořilo zhruba o třiceti obětech ruského vraždění. Současná situace se však podle zahraničních médií změnila k horšímu.  

Podle ukrajinské generální prokurátorky Iryeny Venediktové kyjevské úřady dosud odhalily až 500 podezřelých z válečných zločinů a zhruba 5600 takových případů.

(Profimedia)

Na nové nebezpečí upozornil ve svém sobotním projevu i Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinský prezident varoval, že ohrožení Kyjeva sice polevilo, ale jeho země se musí připravit na tvrdý boj s ruskými silami, které se připravují na další útoky.

Obyvatelé na východě Ukrajiny také byli po zveřejnění záběrů ze satelitu, na nichž se blíží osmikilometrový ruský konvoj vojenských vozidel a dělostřelectva, vyzváni k útěku z oblasti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]