Ukrajinci objevili možného ruského svědka v kauze sestřelení MH17

Podle centra Mírotvorce je Alexandr Glazyrin (napravo) ruským válečným zločincem (Inform Napalm)

Podle centra Mírotvorce je Alexandr Glazyrin (napravo) ruským válečným zločincem | FOTO: Inform Napalm

Ukrajinci jdou tvrdě po vinících zkázy letu MH17. Zkraje července objevili na přehlídce v Minsku mezi vojáky pěchotní složky Ozbrojených sil RF vojáka z 13. tankového pluku 4. tankové Kantěmirovské divize, který sloužil u ruského vojenského kontingentu na okupovaném Donbasu. Podle předběžných výsledků vyšetřování pravděpodobně pomáhal zásobovat jednotky předsunutého systému protiletecké obrany, který zřídily ruské Ozbrojené síly na okupovaném území Doněcké a Luhanské oblasti.

Televize Bělarus 1 odvysílala příspěvek o přípravách přehlídky v Minsku k příležitosti Dne republiky. Televizní redaktoři zachytili dva ruské vojáky z pěchotní složky. Ve videomateriálu figuruje major Pavel Gusarov (Гусаров Павел) a kapitán Alexandr Glazyrin (Глазырин Александр) z 13. tankového pluku Kantěmirovské divize. Oba tito vojáci patřili do skupiny, která kráčela v čele přehlídkové formace a nesla prapor RF a vojenské korouhve.

Podle centra Mírotvorce je Alexandr Glazyrin ruským válečným zločincem, v letech 2014 až 2017 sloužil u okupační vojskové skupiny na Donbasu, kde byl přidělen k 8. vševojskové armádě Ozbrojených sil RF.

Ukrajina má jeho identifikační údaje, životopis a dokonce zná i jeho soukromou adresu. Z mnoha informací o Glazyrinovi stojí za zmínku ty o jeho vzdělání – vystudoval totiž Volskou vojenskou vysokou školu zásobovací (pobočka Vojenské zásobovací akademie Ministerstva obrany RF ve Volsku, Saratovská obl.). Studoval na fakultě organizace hmotného zásobování vojsk. Až donedávna sloužil u 2. divize protiletecké obrany Vzdušně-kosmických vojsk. V současné době je náčelníkem zásobovací služby 13. tankového pluku (vojenský útvar č. 32010 se stálou základnou v Naro-Fominsku.

Podrobné informace uvádí projekt Informnapalm.org, což je dobrovolnická inciativa pro informování zahraničního obecenstva o vývoji situace v Ukrajině. Tým projektu tvoří novináři, politologové, vojenští experti, veřejní činitelé a překladatelé.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]