Ukrajinské armádě se podařilo sestřelit ruskou hypersonickou raketu Kinžal nad Kyjevem, a to pomocí systému Patriot SAM. Dříve se systémy Patriot používaly proti konvenčním balistickým raketám, zatímco schopnost sestřelovat hypersonické rakety byla čistě teoretická.
V pondělí mluvčí vzdušných sil Jurij Ignat vysvětlil, proč Ukrajina zpočátku popírala sestřelení ruské střely Kinžal nad Kyjevem.
„Neměli jsme v plánu okamžitě informovat veřejnost i nepřítele o tom, že byl sestřelen ‚Kinžal’… Ať se zamyslí, ať se podívají, kam jejich ‚Kinžal‘ spadl. Takové rozhodnutí přijalo nejvyšší vedení,“ cituje Ignata ruská redakce BBC. Podle něj se rozhodli zprávu potvrdit až poté, co se objevila v jiných zdrojích.
Gustav Gressel, vojenský expert Evropské rady pro zahraniční vztahy, na twitteru napsal, že 4. května ukrajinské ozbrojené síly použily americký systém Patriot SAM, aby nad Kyjevem zachytily ruskou hypersonickou raketu Kinžal, která je považována za nezničitelnou.
Stejnou informaci zveřejnilo ukrajinské médioum Defense Express spolu s fotografiemi trosek rakety, které dopadly na kyjevský stadion, získanými z některých zdrojů.
Informaci pak potvrdil generálporučík Mykola Oleščuk, velitel vzdušných sil Ukrajiny. Podle něj k sestřelení došlo při nočním útoku 4. května na obloze Kyjevské oblasti. Raketa Ch-47 byla vypálena z letounu MiG-31K z ruského území.
Podle vojenského experta BBC Pavla Aksjonova je obtížné uvěřit, že by ukrajinská protivzdušná obrana dokázala Kinžal sestřelit, protože deklarované výkonové charakteristiky této zbraně dávají protiletadlovým systémům jen velmi malou šanci. Víme, že Kinžal podle tvrzení jeho tvůrců může dosáhnout až rychlosti 14 tisíc kilometrů za hodinu, což dává velmi málo času na výpočet potřebný pro obránce. Hranice doletu Kinžalu je dva tisíce kilometrů, a i s nějakou ztrátou jí nebude trvat déle než 10 minut, než tuto vzdálenost uletí, pkud bude odpálena na bližší vzdálenost, bude to ještě méně. Čas na přípravu se však může zkrátit, pokud se předem ví, odkud a kam taková střela poletí.
Předpokládá se, že Kinžal je schopen manévrovat hypersonickou rychlostí, což ztěžuje zachycení cíle protiletadlovou střelou. Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že k tomu použilo americké SAMy Patriot, které používají dva typy raket, PAC 2 a PAC 3. Pokročilejší PAC 3 je určen k zasahování balistických raket. List The New York Times s odvoláním na dokumenty z nedávného úniku informací uvádí, že Kyjev obdržel právě nejnovější verzi raket PAC 3.