Ukrajinci pomohli vojákovi, který je přišel zabít

Ilustrační foto (ČTK/AP/Vadim Ghirda)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK/AP/Vadim Ghirda

Zatímco se Vladimir Putin snaží rozeštvat Rusy a Ukrajince, přímo na bojišti to kolikrát vypadá, že vojáci a obránci nezapomněli, jaké vztahy měli ještě před časem. Důkazem jsou videa z míst, kde byli zajati ruští vojáci. V jednom je vidět, že není nutné vždy budit nenávist.

Ruský voják se v klipu, který se objevil v médiích a na internetu, rozplakal, když ho Ukrajinci podle zpráv The Mirror nakrmili a pomohli mu zavolat jeho matce. Mladý zajatec dostal od Ukrajinců, které byl původně poslán zabít, šálek čaje a trochu paštiky. Navíc mu místní zprostředkovali telefonický rozhovor s jeho matkou.

Poté, co se rozplakal, mu řekla: „Všechno bude v pořádku, můj synu.“ Mimo kameru je slyšet mužský hlas, který říká ukrajinsky: „Tito mladí muži za to nemohou. Oni nevědí, proč jsou tady. Používají staré mapy, jsou ztraceni,“ dodal hlas.

()

Ukrajinský prezident má na tyto mladé vojáky svůj názor. „To nejsou bojovníci velmoci, to jsou zmatené děti, které byly zneužity,“ říká Volodymyr Zelenskyj. „Všichni zajatci říkají jen jedno: nevědí, proč jsou tady. Morálka nepřítele se neustále zhoršuje,“ dodal.

Odpor k válce v samotném Rusku stále roste a úřady kvůli tomu musely nasadit ještě drsnější zacházení s protestujícími, než bylo doteď zvykem.

Během protiválečného protestu v Petrohradě byl policií odveden například starší muž, který přežil obléhání Leningradu za druhé světové války.

Jelena Osipovová byla natočena, jak během demonstrace drží dva transparenty, poté se však k ženě přiblížili dva ozbrojení policisté a odvedli ji pryč. Na dalších záběrech bylo vidět, jak se ruská matka snaží vysvětlit své sedmileté dceři, proč byly zatčeny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články