Válka Ruska proti Ukrajině se někdy popisuje jako archaická, jako by se odehrávala v minulém století: dlouhé obléhání měst, hory zkrouceného železa, civilisté trpící hladem, žízní a násilím ze strany okupantů. V některých ohledech je však tato válka velmi moderní. Poprvé v historii využívá technologii rozpoznávání obličeje.
„Zjistili jsme, že Clearview AI pracuje na Ukrajině,“ řekl ruské sekci Hlasu Ameriky novinář deníku Washington Post Drew Garwell. Co je to Clearview? Jde o společnost, kterou se Garwell dlouho zabývá. Je to jedna z nejznámějších a nejkontroverznějších společností zabývajících se technologií rozpoznávání obličeje a má obrovskou databázi fotografií tváří milionů lidí z celého světa. Podle novináře spolupracuje s americkou policií, s místními a federálními úřady a pomáhali vyšetřovat přepadení Kapitolu 6. ledna 2021. „Když jsem zjistil, že pracují na Ukrajině, chtěl jsem vědět víc.“
„Clearview AI je vyhledávač tváří. Podobně jako Google, jen místo slov nebo textu nahrajete fotografii osoby, jejíž tvář chcete rozpoznat,“ řekl pro Hlas Ameriky prezident společnosti Juan Tot-Tat. „Náš vyhledávač porovnává nahranou fotografii pouze s fotografiemi, které jsou veřejně dostupné na webových stránkách a sociálních sítích. Pro srovnání nepoužíváme žádné osobní, tajné fotografie.“
Krátce po začátku války na Ukrajině nabídla podle mluvčího Clearview společnost své služby ukrajinské vládě zcela zdarma.
„Tuto technologii využívá více než pět oddělení ukrajinské národní policie. Rozpoznávání obličeje je užitečný nástroj a funguje skvěle,“ sdělil mluvčí ukrajinské národní policie Leonid Tymčenko.
Možnosti technologie jsou široké. Dá se využít třeba k identifikaci padlých a zajatých vojáků, lidí porušujících zákon, lupičů, k dokumentaci válečných zločinů a k dohledání rodin pozůstalých. Lze s ní bojovat proti ruským dezinformacím. Identifikace padlých ruských vojáků a následné dohledání jejich příbuzných v Rusku byla záležitostí, která nejdřív narazila na ruské straně. „V prvních měsících války příbuzní ruských vojáků říkali: ‚Lžete, náš syn je na cvičení, v žádné válce na Ukrajině nebojuje.‘ V takových případech je Clearview nejvhodnější technologií, jak říci Rusům, příbuzným mrtvých vojáků, pravdu,“ říká Leonid Timčenko.
Společnost Clearview tvrdí, že identifikace je přesná na 99 procent, ale Drew Garwell pochybuje, jestli to platí i ve válečných podmínkách, které nejsou pro kvalitu fotografií příhodné.
„Je tu také morální aspekt. Drew Garwell se domnívá, že použití technologie rozpoznávání obličejů v této válce by mohlo přispět k větší nenávisti mezi oběma národy. ‚Představte si, že jste matka ruského vojáka a přes VKontakte vám přijde zpráva od někoho, koho neznáte, a ptá se vás: To je váš syn? A pošle ti fotku tvého zavražděného syna. Nedokážete si představit, co matka v tu chvíli prožívá. No ano, možná bude pobouřena jednáním ruské vlády. Nebo si možná bude myslet, že ti lidé na Ukrajině jsou zrůdy – ti, kteří jí na sociální sítě poslali fotku mrtvoly jejího syna.‘“
Média ovšem také publikují svědectví zoufalých rodičů, kteří tuší, že je jejich syn mrtvý, a ruské úřady nejsou ochotné se s nimi o tom bavit. Informace buď nechtějí dát, nebo je ani nemají. Nakonec záleží na tom, kdo tyto postupy používá a za jakým účelem a jak se společnosti k datům občanů, která používají, dostávají.