Prototyp laserové zbraně DragonFire, která byla vytvořena k ničení vzdušných cílů, je takřka nezjistitelná a její provoz je poměrně levný, bude podle deníku The Telegraph možná brzy poslán k „vyzkoušení“ na Ukrajinu. Velká Británie údajně zkoumá možnost, jak prototyp zbraně Ukrajině poskytnout.
„Zpoždění v nasazení tohoto typu zbraně je největším plýtváním financí na obranu,“ poznamenal při návštěvě laboratoří DragonFire britský ministr obrany Grant Shepps. Podle něj by se měla co nejvíce zkrátit doba zkoušek, aby zbraň mohla vstoupit do ostrého provozu.
„Chci urychlit to, co je obvykle velmi dlouhý proces, možná až 10 let, na mnohem kratší časový rámec a zavést tuto zbraň na lodích i na souši,“ řekl Shepps s odkazem na fakt, že válka na Ukrajině jasně ukázala, jak vzrostl význam bojových dronů. Tím se podle něj samozřejmě zvyšuje riziko útoku nějakým typem dronu takřka kdekoliv na světě.
„Tato zbraň, která dokáže přesně zasáhnout cíl o velikosti mince na vzdálenost jednoho kilometru, by mohla mít obrovské důsledky v jakémkoliv konfliktu,“ prohlásil ministr a připomněl, že cena za jeden „výstřel“ je v porovnání s klasickou municí nesrovnatelně nízká.
Zbraň pro Ukrajinu?
Ministr také poznamenal, že Spojené království plánuje uvést DragonFire do provozu do roku 2027, ale v současné době se vážně uvažuje, že by prototyp byl poskytnut Ukrajině k obraně proti ruským náletům. „A to, i když nebudou vychytány úplně všechny drobnosti provozu,“ uvedl ministr. V ostrém boji by totiž mohly být potenciální problémy zjištěny a odstraněny daleko rychleji než v laboratorním prostředí.
„Jsem si naprosto jistý, že to, co tu máme, je velmi výjimečné a na úrovni, kterou jiné země pravděpodobně nebudou schopné kopírovat, protože je naprosto špičkové. Je to skutečně o několik let napřed,“ pochválil vývojáře DragonFire britský ministr obrany.
Zbraň je založena na principu soustředění 37 kanálů laserových paprsků o výkonu 1,5 kW uspořádaných do šestiúhelníkového pole a kombinuje je pomocí zrcadel, čímž dochází ke spojení a zesílení výkonu, tedy k tzv. konstruktivní interferenci. Podle Tima Kendalla, vedoucího laserového fyzika, který se na konstrukci DragonFire podílel, tak vzniká „dokonalý laserový paprsek, který lze vystřelit přes teleskopickou čočku“.
Samotná zbraň je přitom absolutně neviditelná a naprosto tichá, protože vlnová délka světla je přibližně jeden mikron. Lidské oko není schopno paprsek zachytit, protože jde o vlnové délky blížící se infračervenému spektru světla.
Zásahu neodolá nic
Při zkouškách zbraně vyrobené za pomoci naváděcího systému a laserových dílů běžně dostupných na trhu dokázala zničit drony či způsobit explozi minometů za méně než pět sekund. Paprsek DragonFire se pohybuje rychlostí světla a jeho dosah je zatím tajný. Při zásahu okamžitě mění povrch kovu na plazmu o teplotě 3000 stupňů Celsia, takže během několika sekund propálí plech, ale i ocel.
„Nejde jen o ničení pomalých dronů. V konečném důsledku by měl být schopen likvidovat i drahé přilétající rakety,“ zdůraznil Grant Shapps.
„V Evropě právě probíhá živý konflikt, pro který máme jedinečnou špičkovou zbraň, jež by mohla být užitečná. Řekněme, že by nemusela být stoprocentně dokonalá, aby ji třeba Ukrajinci dostali do rukou,“ konstatoval ministr.