Ukrajinci umí odposlouchávat, o čem se baví ruští vojáci. Rusko nesvede své síly ochránit

Ilustrační foto (Pixabay/ArmyAmber)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/ArmyAmber

Rusko je považováno za jednu z nejvyspělejších zemí na světě, pokud jde o špionáž, a to včetně tajné a technologicky vyspělé vojenské komunikace. Pro ruského vůdce Vladimira Putina, bývalého zpravodajského důstojníka, je to velká chlouba. Tedy byla by, kdyby se Rusku v této oblasti vedlo dobře. I tady ale utrpěla pověst ruských složek značnou ránu. Armáda vlastní komunikaci na Ukrajině nezvládla.

Na sociálních sítích se objevuje řada materiálů, o kterých Ukrajinci uvádějí, že jde o odposlechy ruských telefonních hovorů. Obsah je pro Rusko značně trapný. Vojáci tam mluví o tom, jak trpí pod ukrajinským vojenským tlakem, co všechno jim chybí, a kromě toho sdělují svým partnerům informace o krádežích a znásilňování. Ukrajina má zjevně pocit, že zveřejnění zachycených materiálů, které jsou buď pro Rusko nepříjemné, nebo poukazují na divné a zločinné chování ruských vojáků, má pro veřejnost význam.

(Týdeník FORUM)

Greg Myre na webu npr.org ve svém článku uvádí: „Ukrajinská vojenská rozvědka nedávno zveřejnila na sociálních sítích zvukový záznam, podle něhož při rozhovoru dvou ruských vojáků jeden z nich vyzval k zabití ukrajinských válečných zajatců. ‚Nejstarší z nich si nechte a ostatní nechte navždy odejít. Nechte je jít navždy, sakra, aby je už nikdo nikdy neviděl, včetně příbuzných,‘ říká hlas na nahrávce.“

Takové záznamy nelze v tuto chvíli nijak ověřit. Jisté ale je, že s komunikací mají Rusové velké problémy. Vojenští analytici tvrdí, že Ukrajinci zcela jistě zachycují i další hovory, které poskytují důležité zpravodajské informace z bojiště. Ty už veřejně sdíleny nejsou.

Jak Ukrajinci tyto hovory zachycují? Článek tuto slabinu ruských sil rozebírá: „Pravděpodobně se tak děje několika způsoby. Ale na té nejzákladnější úrovni se někteří ruští vojáci zřejmě chovají ve své komunikaci příliš ležérně. Rusové si na Ukrajinu přivezli vlastní mobilní telefony. Když na to Ukrajinci přišli, odřízli ruská telefonní čísla od ukrajinské sítě, takže ruské telefony přestaly fungovat. Podle ukrajinské Státní služby speciální ochrany komunikací a informací pak ruské jednotky začaly zabavovat mobilní telefony ukrajinským civilistům. ‚Vyzýváme Ukrajince, kterým zástupci nepřátelských vojsk odebrali mobilní telefony, aby o tom co nejdříve informovali operátora,‘ uvedla ukrajinská agentura v prohlášení z minulého měsíce.‘ Ukrajinští civilisté tuto výzvu splnili, díky čemuž se ukrajinská vláda dozvěděla, které telefony Rusové ukradli – a fakticky se tak staly odposlouchávacími zařízeními pro Ukrajince.“

Vladimir Putin (uprostřed) na setkání s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu (vlevo) a náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem (vpravo) na cvičení Vostok 2018 (Tisková služba prezidenta Ruské federace / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Dmitrij Alperovič, kybernetický expert, který vede Silverado Policy Accelerator, říká: „Zachycené telefonní hovory jsou prostě neocenitelné, protože umožňují získat představu o tom, co si Rusové myslí, o stavu jejich morálky. Byl zachycen telefonát, kde ruský důstojník říkal, jak má polovina jeho vojáků omrzliny na nohou, jak nemají teplá kamna na jídlo. Spí v zákopech.“

Není jasné, proč Rusko jednoduše hned na začátku nebombardovalo ukrajinské komunikační sítě. Jedním z možných vysvětlení je, že počítali s rychlým vítězstvím a chtěli nechat infrastrukturu neporušenou pro své vlastní použití.

Jisté je, že Ukrajinci dostávají významnou zpravodajskou pomoc od Spojených států amerických a dalších zemí NATO. Letadla amerického letectva létají v blízkosti ukrajinských hranic a shromažďují zpravodajské informace. Že je pak s Ukrajinci sdílí, se americká strana ani netají.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články