Ukrajinci útočí na místa, která jsou pro okupanty velice důležitá, tvrdí Britové

Ukrajinští vojáci střílejí na ruské pozice z houfnice M777 dodané Spojenými státy (ČTK/AP/Efrem Lukatsky)

Ukrajinští vojáci střílejí na ruské pozice z houfnice M777 dodané Spojenými státy | FOTO: ČTK/AP/Efrem Lukatsky

Britská rozvědka ve svém pravidelném hodnocení situace na Ukrajině uvedla, že situace na bojišti sice zůstává stále velice obtížná, ale ozbrojené síly Ukrajiny již vyvíjejí tlak na území, která Ruská federace považuje za velmi důležitá pro dosažení svých vojenských cílů.

„V posledních třech dnech ukrajinské síly zajistily předmostí na východním břehu řeky Oskil v Charkovské oblasti. Rusko se přitom pokusilo začlenit Oskil do konsolidované obranné linie po stažení svých sil začátkem měsíce,“ hodnotí situaci analytici britské rozvědky.

Okupanti doufali, že se po jejich mimořádně rychlém ústupu před ukrajinskou protiofenzivou stane řeka součástí nové obranné linie na hranicích. Ustoupit však museli mnohem dále, než původně zamýšleli.

Na jihu, v Doněcké oblasti, probíhají boje, v nichž ukrajinské síly napadají Lyman, který leží východně od řeky Siverskyj Doněc, kterou Rusko dobylo v květnu.

„Situace na bojišti zůstává složitá, ale Ukrajina nyní vyvíjí tlak na území, které Rusko považuje za zásadní pro své válečné cíle,“ konstatují Britové, podle nichž bude Rusko navíc v souvislosti s vyhlášenou mobilizací čelit značným logistickým potížím.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články