Ukrajinci zadrželi „zrádce“, kteří pomáhali Rusům mučit a zabíjet obyvatele Chersonu

Ilustrační foto (Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ilustrační foto | FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Ukrajinské úřady vyšetřující ruská zvěrstva, která provádějí Putinovi vojáci na okupovaném území, nyní pracují i v osvobozeném Chersonu. Zde odhalili například trojici ukrajinských „přeběhlíků“, kteří pomáhali Rusům páchat válečné zločiny, či několik mučíren.

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) při společné operaci se Státním úřadem pro vyšetřování (SBI) se podle zprávy serveru Kyiv Post v nedávno osvobozeném městě zabývá vyšetřováním činů, které Putinova armáda napáchala do listopadu, kdy byl Cherson osvobozen ukrajinskou armádou.

()

Zpráva SBU informuje i o třech Ukrajincích, kteří se připojili k ruským silám a plnili rozkazy vydané Kremlem. Trojice mužů byla obviněna mimo jiné z toho, že se podílela na únosech obyvatel Chersonu, kteří byli následně přesouváni do „detenčního centra“, některé zprávy hovoří i o zabíjení civilistů. V „centru“ mnohé zadržené čekalo nelidské chování ze strany ruských ozbrojenců a někdy i mučení.

Zadržení Ukrajinci údajně na spolupráci s okupanty kývli dobrovolně a stali se „pomocníkem náčelníka pro styk s veřejností“ a „starším vyšetřovatelem“ v ruské okupační správě. Podle ukrajinského trestního zákoníku se muži dopustili vlastizrady spáchané za válečného stavu. Za to jim hrozí až 15 let vězení či dokonce doživotí.

Mučení nevinných civilistů

Z Chersonu ovšem přicházejí i další znepokojivé zprávy. Ve městě se totiž podařilo objevit několik mučíren, v nichž byli vězni týráni elektrickým proudem.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Více než dva týdny po ústupu Rusů bylo podle vyšetřovatelů ve městě nalezeno pět mučíren a nejméně čtyři další v přilehlé Chersonské oblasti. Podle ukrajinské národní policie se ruští vojáci v ještě nedávno obsazených oblastech Chersonu dopustili více než 460 válečných zločinů.

Oleksandra Matvijčuková, vedoucí Centra pro občanské svobody, místní skupiny pro ochranu práv, bere situaci velmi vážně. „Již několik měsíců dostáváme informace o mučení a jiném druhu pronásledování civilistů. Obávám se, že hrůzná zjištění v Chersonu nás teprve čekají,“ říká.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články